Yatak Odası Dekorasyonunda Sakin ve Huzurlu Ortamlar Yaratmak

Yatak odanız güne ilk başlamış olduğunuz yer olmaktadır. Gerek estetik gözükmesi gerek de kullanışlı olması oldukça mühimdir. İçinde giyinme yeri, oturma bölümü hatta hoş bir de şömine yer alan bir yatak odası sizler için şirin ve şımartıcı bir ortam olmaktadır. Lakin maalesef çoğumuzun böyle bir lüksü olmamaktadır. Bilhassa kalabalık kentlerdeki apartmanlarda büyük yatak odaları kavramı gerçekten bir hayal olmuş haldedir. İşte bizler de bu makale yazımızda ufak yatak odalarını bunun yanı sıra estetik düzenlemeler ve akıllı pratikler kullanıp daha fonksiyonel duruma getirmenin ve bunun yanı sıra ferahlık algısı elde edebilmenin birkaç ipucunu sizlere anlatacağız. Gelin ufak yatak odaları dekorasyonları yapar iken önem vermeniz gereken yatak odası dekorasyon önerilerine beraber göz atalım...

Akıllı Renk Kombinasyonlarını Tercih Etmek

Ufak yatak odalarında sıcak renkler ile hafif koyu renge boyanmış duvarlar açık yer tercihiyle bir araya gelir ise her daim işe yaramaktadır. Yükselttirilmiş kontrast bu tarz odalarda harikalar elde edebilir. Duvarlar koyu renkte olup mümkün ise zemini sarması açık renkli bir ahşap hatta beyaz rengine yakın bir renk tonunda bir tercih olmalıdır. Bu mekanda tercih edilen yatak örtüleri, yatak başları gibi tekstil kapsayan ögeler de açık renk tonunda hatta beyaz renk tonuna yakın renk tonlarında olur ise netice harikalar elde edecektir. Yatak odası dekorasyonu yapar iken bu durumları göz önüne almanızı öneririz.

Burada önem vermeniz gerekli olan şey şudur. Kontrast iki renk tonu kombine edilmeli, belki bir 3. baskın renk tonları daha dahil olabilir lakin fazla renk tonları mekana girmemelidir. Aksi halde kontrastlık gidip karmaşıklık hakim olacaktır. Bu durum da odaları kalabalık gözüktürecek darlık hissi verecektir.

Şayet kontrast arzu edilmiyor ise ton sür ton stili benimsenip soft renk tonlarında kalmalı çok canlı renk tonlarından uzak durulmalıdır. Bilhassa yatak tekstilinin aynı renk tonlarında kalması ferah ortam algısı yönünden oldukça mühimdir.

Yatak Yerleşimi ve Yatak Başı

Yatak odasında odanın karakterini belirli hale getiren yatak başı dekorasyonudur. Yatak başları derinlik kazandırması gereken bir ögedir. Bilhassa kapının karşısına doğru yerleşmiş ise bu duvarın daha kontrast bir renk tonuna boyanması şayet oda ışığından ötürü koyulmaktan çekiliyor iseniz bu derinlik algısını birkaç uyumlu çerçeveler koyarak kazandırabilirsiniz. Gaye konsantrasyonu odaya girince en uzak yere taşımaktır. Bu durum her daim işe yaramaktadır. Ayrı yatak başı dekorasyon önerileri ile bir odada bambaşka tasarımlar elde edebilirsiniz. Ahşap yatak odası dekorasyonları, tekstil çoğunluklu tasarımlar, lake boyalı dekoratif ögeler gibi tarzınıza uygun ürünleri keşfedin ve dekorasyona başlayabilirsiniz.

Ayriyeten yatak başı uzatılmış olan yatak başı modelleri hatta içine komodin entegre edilmiş yatak başı odanın ortasında yatayına doğru bir çizgi oluşturacağından dolayı ferahlık hissini yükseltecektir. Bu şekil modeller pek çok mobilya mağazasında artık yer almaktadır.

Yatak tercihinde de ufak odalar için mümkün olduğu kadar alçak yataklar seçilmelidir. Yatak yükselmeye başladıkça odada darlık hissiyatı da yükselecektir.

İnce İskeletli Hafif Görüntülü Mobilyalar

İnce iskeleti olan mobilyalar kuşkusuz ki daha az alan kaplamaktadır ve hantal gözükmezler. Bu sebep ile eğer yatak başına entegre bir komodin kurgulamıyor iseniz dolu dolu ve hantal bir masif ahşap komodinden fazla iskeletli yalın bir malzeme tercih etmelisiniz. Bu hafif görüntülü malzemeleri aydınlatma hususunda da seçmelisiniz. Çok karmaşık dolu dolu avize ufak bir odada kişinin üstüne üstüne gelecek iken daha sade çizgilere sahip ince aksamlı malzemeler hafif görüntüleri ile ortamınızın daha geniş gözükmesine destek olacaktır.

Akıllı Çözülmüş Köşeler Elde Etmek

Ufak odaların vazgeçilmezi akıllı işlevsel çözümleri tercih etmek. İç duvar birleşimi bu iş için şekillenmiş kaftan olmaktadır. Sektörde de bu köşeler için elde edilmiş pek çok malzeme yer almaktadır. Bu malzemelerde de sade ve yalın olanları seçmeniz daha uygun olacaktır. Küçük kitaplıklar ya da ufak bakım köşeleri oluşturur iken safına itinayla tercih edilmiş sepetler ve kitap dizilimi buranın dağınık gözükmesinin önüne geçecektir.

Ayna Kullanımı

Yatak odasında sık sık seçilen ögelerden bir tanesi de aynadır. Fakat ne var ki ayna tercihi ve yerleşimi ortamı boyutlandırmada en mühim faktörlerden bir tanesidir. Füme, karanlık bronz renkli ya da eskitme dokusu olan aynalardan kesinlikle uzak durulması gerekir. Bunlar mevzumuza inanılmaz ters gelen ögelerdir. Var ise odanızdan bir an önce çıkarmanız bile yararlı olacaktır.

Ayriyeten aynaların karşılarında duran cephe de oldukça mühimdir. Örnek verecek olur ise pencereye karşılık gelen bir ayna kaplı kıyafet dolabı ya da duvar aynası odayı ferah ve havadar gösterecek iken boş bir duvara bakan hatta karışık objenin yer aldığı bir görünümü yansıtan aynaysa odanızı olduğundan daha da karmaşık daha dağınık gösterip darlık görüntüsünü kuvvetli hale getirecektir. Ayna karşısında yer alan duvarınız var ise buraya güzel bir resim asabilir aynalarınıza derinlik kazandırabilirsiniz. Ayriyeten karmaşık gözüken bir köşenizi aynanızda da yansımasını görüyor iseniz bilmeniz gerekir ki toplandığınızda da iki kat düzenli bir odanız olacaktır.