Böcekleri Uzak Tutan Harika Bitkiler

Yaz ayları ve bahar geldiği zaman pek çok böcek türü ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaz aylarında hemen hemen herkesin şikayet ettiği böcek türü kara sineklerdir. Bunun yanı sıra hamam böceği ve karıncalarda pek çok kişiyi rahatsız etmektedir. Bu tarz böceklerin evlerimizde veya bahçelerimizde bulunması dürüst olmak gerekirse hepimizi rahatsız etmektedir. Bu böcek türlerini uzak tutmak için yanınızda taşıdığınız ilaçlar bazen sizleri rahatsız edebilir. Bu durumda yapılması gereken oldukça basit bir yöntem vardır.

Yapılan bazı araştırmalara göre taze bitkilerin doğru kullanımı ile evdeki böcek türlerini azaltabilirsiniz.

Tabiatımız haşereler ile savaşmak için bize çeşitli yöntemler sunmaktadır. Tabiatta bulunan bazı özel bitkiler sayesinde bu böcek türleri evlerinizden ve bahçelerinizde uzak tutabilirsiniz. Bu bitkiler böceklerin sevmediği ve dayanamadığı kokular yayarak istenmediği yerlerden uzaklaştırır. Bu blog konumuzda evinizden uzak tutmak istediğiniz böcekler için evinizde bulundurmanız gereken bitkileri sizler için paylaşıyoruz.

Fesleğen

Fesleğen kokusuyla ve görünümü ile evinizde oldukça uyum sağlayacak bir bitki türüdür. Fesleğen evinize oldukça muhteşem bir koku yaymaktadır.

Fesleğen aynı zamanda makarnalarda, salatalarda, çorbalarda ve birçok yemeklerde kullanılan bir bitkidir. Böcekler fesleğeni hiç sevmezler. Böcekleri evinizden uzak tutmak için evinizin çeşitli bölgelerine özellikle böceklerin sıkça uğradıkları bölgelere bu bitkiyi yerleştirebilirsiniz.

Krizantem

Krizantemler saksı çiçeği olarak bilinmektedir. Özellikle iç mekanlarda yetiştirilmesi önerilen bu çiçek türünün iç mekanı arındırma yeteneğine sahip olduğu bilinmektedir.

Krizantemlerin bu özelliği dışında böcek türlerini bulunduğu ortamdan uzaklaştırıldığı bilinir. Özellikle hamam böceği, karıncalar, pireler ve tahtakurularını uzaklaştırdığı söylenmektedir. Bu çiçek türü aynı zamanda güzel görüntüsü ile evinizde ayrı bir hava katacaktır.

Lavanta

Lavantaları hemen hemen herkes tanır. Lavantalar kokusu ile bulunduğu ortamı ferahlatmaktadır. Aynı zamanda lavantalar pek çok kozmetik alanlarda kullanılan bir çiçek türüdür.

İnsanların özellikle hoş kokusu ile tercih ettiği bu çiçek türlerinin böcekleri kokuları nedeniyle uzaklaştırması oldukça garip. Fakat lavanta da aynı diğer çiçek türleri gibi böcek türlerinin düşmanıdır. Kıyafetleri hoş koku yayan lavantalar aynı zamanda güveleri de uzaklaştırmaktadır. Geçmişte pek çok insan kıyafet dolapları içerisinde güve olmasın diye lavanta yerleştirirlermiş. Evinizde bulunan sivrisinekleri, pireleri ve güveleri uzaklaştırmak için lavantalardan evinizin çeşitli bölgesine yerleştirebilirsiniz.

Limon Otu

Limon otu böcekleri uzaklaştırma oldukça işe yarayan bitkiler arasında yer almaktadır. Limon otu üzerinde bulunan kokusu nedeniyle böcekleri uzaklaştırma konusunda oldukça iyi bir görev görmektedir.

Limon otu bitkisi bizler için oldukça hoş kokulu bir bitkidir. Ancak özellikle sivrisineklerin kabusu olan bu bitki onları uzaklaştırma konusunda ustadır. Limon otu keskin kokusu sayesinde istenmeyen sinek türlerini evinizden uzaklaştıracaktır. Limon otu bitkisini kapı veya pencere kenarlarına koyabilirsiniz.

Kadife Çiçeği

Kadife çiçeğinin pek çok türü ve çeşidi bulunmaktadır. Kadife çiçeği özellikle kemirgenleri ve sivrisineklerin bulunduğu bölgeden uzaklaştırmaktadır.

Kadife çiçeğinin kokusunu böcekler ve sinek türleri sevmemektedir. Bu nedenle kadife çiçeğinin bulunduğu bölgelerde böcek türlerine rastlamazsınız. Bu güzel ve renkli çiçekleri evinizin her yerine yerleştirip bakımını sağlayabilirsiniz.

Nane

Nane bilindiği üzere evlerin vazgeçilmez baharatları arasında yer almaktadır. Salatalarınızda, yemeklerinizde veya çorbalarınızda mutlaka yer alan nane, özellikle böcek türlerinin korkulu rüyasıdır.

Nane hoş kokusu ile bizleri cezbeder. Fakat bu koku böcekleri çıldırtmaktadır. Bu nedenle naneyi mutfağınızda veya bahçenizde bulundurarak sevmediğiniz ve hoşlanmadığınız böcek türleriniz kolaylıkla uzaklaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra nane bitkisinden elde edilen yağlar ile yapılan spreyler sayesinde de böcekleri anında istenmeyen yerlerden uzaklaştırabilirsiniz. Naneler kolay bir şekilde yayıldığı için tüm saksı türlerinde yetiştirilebilir. Bahçenizde yetiştirdiğiniz nane sayesinde sivrisineklerden uzak kalmış olursunuz.

Biberiye

Biberiye bitkisi böcekleri kovma konusunda oldukça başarılıdır. Diğer bitki türleri gibi biberiye de dış ve iç mekanlarda sıkça yetiştirilen bitki türleri arasında yer almaktadır.

Biberiye sayesinde istenmeyen böcek türlerini evinizden uzak tutabilirsiniz. Özellikle sivrisinekler ile baş edemiyorsanız evinizde ve bahçenizde kesinlikle biberiye yetiştirmenizi öneririz.

Kasımpatı

Kasımpatı renkli çiçeklere sahip olmanın yanı sıra aynı zamanda böcekleri uzaklaştırma konusunda da ustadır.

Kasımpatı içerisinde böceklerin sevmediği piretrin adı verilen bir madde vardır. Bu madde sayesinde böcekler kasımpatı bulunan bölgelerde kesinlikle uğramazlar. Kasımpatını diğer bitki ve çiçeklerinizi yanına ekebilirsiniz. Kasımpatını aynı zamanda sivrisinekleri kovmak için sıcak su içerisine ekleyerek giysilere ve yüzeylere sıkabilirsiniz.

Kedi Nanesi

Kedi nanesi, kedilerin sevdiği bir bitkidir. Bunun yanı sıra bu bitki böcek türlerinin baş düşmanıdır. Özellikle sivrisinekler kedi nanesi bitkisinden nefret etmektedir.

Kedi nanesi oldukça etkili bir güce sahiptir. Öyle ki kedi nanesi nepetalakton salgılayarak sivrisinekleri anında bulunduğu bölgeden uzaklaştırabilmektedir. Kedi nanesi bitkisini dilerseniz evinizin içerisinde dilerseniz de bahçenizde yetiştirmeniz mümkündür.

Monarda

Monarda özellikle arı balsamı olarak bilinmektedir. Sinekleri ve arıları cezbeden bu bitkinin kökleri pestisit olarak bir görev görmektedir.

Monarda bitkisi yeraltında bulunan zararlıları uzak tutmaktadır. İçerisinde bulunan timol nedeniyle yeraltında bulunan zararlı böcekleri uzaklaştırarak ekinlerinize zarar vermesini önlemektedir.

Adaçayı

Adaçayı, içerisinde bulunan karyofillen adı verilen bileşik nedeniyle sivrisinekleri ve böcekleri bulunduğu bölgeden uzaklaştırmaktadır.

Adaçayı bitkisi sıcakken daha iyi aktive olduğu için bu bitkinin birkaç dalını ateşe vererek böcekleri kısa sürede o bölgeden uzaklaştırabilirsiniz. Adaçayını evinizin her bölgesinde yetiştirmeniz mümkündür.

Hodan

Hodan bitkisini özellikle domates ve lahana yetiştirenler sıkça bahçesinde bulundurmaktadır.

Bunun nedeni hodan bitkisi zararlı böcek türleri kısa sürede bulunduğu bölgeden uzaklaştırmaktadır. Bahçenizde bulunan sebze ve meyvelerinizin yanına hodan bitkisini ekerek zararlı böceklerden etkilenmesin önleyebilirsiniz.

Kekik Otu

Pek çok kişi yemeklerinde kekik otunu sıkça kullanmaktadır. Kekik otu özellikle et ve tavuk yemeklerinde ve salatalarda sıkça kullanılan bir baharattır.

Kekik otunun aynı zamanda böcekleri uzaklaştırma konusunda büyük bir faydası vardır. Böcekleri kekik otunun kokusunu sevmezler. Bu nedenle kekik otunun bulunduğu yerlere böcekler kesinlikle uğramaz. Böcekleri uzaklaştırmak için bitkinin suyunu çıkartmanız gerekir. Bunun için öncelikle 4 veya 5 bardak kekik yaprağını ezmelisiniz. Elde ettiğiniz karışımı güneşli bir yerde su dolu bir kap içerisinde bir gece bekletmelisiniz. Daha sonra hazırladığınız karışım içerisine sıvı bulaşık sabunu ekleyerek sprey şişesine yerleştirin. Bu sayede ev yapımı böcek kovucu elde etmiş olursunuz.

Pelin Otu

Pelin otu özellikle evinde köpek veya kedi besleyenler için oldukça faydalı bir bitkidir. Pelin otu pire kontrolörü olarak bilinmektedir. Bu nedenle bu bitkinin su infüzyonunu tüylü dostlarınıza veya mobilyalarınıza püskürtebilirsiniz.

Pelin otunun bu konusu hayvanlarınıza ağır gelebileceği için oldukça az miktarda kullanmanız gerekmektedir.

Solucanotu

Solucanotu parlak sarı çiçekleri ile bilinmektedir. Bu bitki türü özellikle sinek kovucu özelliği ile tanınmaktadır.

Solucanotu bitkisinin yapraklarını cildinize sürerek sinekleri cildinizden uzak tutabilirsiniz. Aynı zamanda evinizin içerisine püskürterek evinizdeki sinekleri kolaylıkla uzaklaştırabilirsiniz. Solucanotu içerisinde bulunan aroma sinekleri kovmada oldukça etkili bir elemandır.