Salon Dekorasyonunda Büyük Değişiklikler İçin Küçük Dokunuşlar

Beğeninizi ve tarzınızı gösteren hayat ortamları meydana getirmek için salonunuzun dekorasyonunu yaparken bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Salon dekorasyonu bütün evin havası üstünde etkiye sahiptir. Evin en büyük alanı olan salonlar aile bireylerinin fazla vakit geçirdiği ortamlar olduğu için rahat bir stil benimsenebilir. Yumuşak yapıya sahip olan koltuklar, rengarenk kırlentler, büyük yemek masaları, kitaplık ve televizyon üniteleri salon içerisinde bulunması gerekli olan mühim parçalardır.

Salonun yapısına ve büyüklüğüne uyumlu olacak mobilya tercih edilmesi büyük bir öneme sahiptir. Salonu dekore ederken ilk olarak hangi dekorasyon anlayışına sahip olduğunuzu belirlemeniz gerekir. İskandinav, avangart, eklektik, boho dekorasyon tarzları çeşitli nesneler ve mobilyalar tercih etmeniz için mühimdir. Kararsız kalmamak için ilk olarak dekorasyon tarzınızı belirleyebilir, ardından üç renk tonu tespit edebilirsiniz. Böylelikle salonunuzda hem sıradanlıktan sıyrılmış hem renk uyumu elde etmiş olursunuz.

Koltuk Takımı İçin Farklı Parçalar Kullanın

Salonun en mühim parçasının koltuk ve kanepeler olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Aile bireylerinin fazla zaman harcadığı ve misafirlerin karşılandığı salonlarda kullanılan koltuk takımları dekorasyon tarzınızı yansıtır. Salon için koltuk takımı tercihi yapamadıysanız ya da zevkiniz ile uyumlu koltuk takımları salonun büyüklüğüne uygun değil ise kendi takımınızı bir araya getirebilirsiniz. Çeşitli tasarımlara sahip olan koltuk ve kanepeleri birlikte kullanarak eşsiz bir takım meydana getirebilirsiniz.

Kendi takımınızı meydana getirirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı mühim noktalar mevcuttur. Salonunuzun en göze çarpan parçası olan koltuklar uyumlu bir görüntü ortaya çıkarmalıdır. Salon dekorasyonunda koltuk tercihinde bulunmak son derece önemlidir. Koltukları beraber kullanırken şu ayrıntılara dikkat edebilirsiniz;

·     Nötr renk tonlarını tercih etmek ve uyum oluşturmak mühimdir. Koltuk takımı meydana getirirken her parçanın birbiri ile uyumlu tonlara sahip olması gerekir. Değişik aksesuarlar ve kırlentler ile koltuklarınızı renklendirebilirsiniz. Tekli koltuk tercihinde öteki nötr tonlar ile uyumlu olan canlı bir renk tonu tercih ederek odak noktası elde edebilirsiniz.

·     Ağır materyalden üretilen hantal koltuklar kendi takımınızı meydana getirmek için ideal değildir. Değişik tasarımı olan koltukları beraber kullanırken zarif tasarımı olan modelleri seçmeniz gerekir. Böylelikle daha minimal ve modern bir görüntü oluşturabilirsiniz.

·     Çeşitli tasarımlar tercih edilse de mühim olan aynı tarzı tutturmaktır. Salon dekore ederken koltuk aynı dekorasyon tarzına sahip koltukları tercih etmeniz gerekir. Böylelikle salonunuzda bütünlüğü elde edebilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Odak Noktası

Yaşam alanlarınızın dekorasyonunu yaparken tek bir odak noktası tespit etmek, ideal mobilyalar ile odak noktasına destek olmak mühimdir. Genel olarak salonda yer alan şömine, kemer gibi niş ortamlar odak noktası olmak için uygun alanlardır. Şöminesi olan bir salonunuz var ise oturma grubumuzu şöminenin çevresine konumlandırabilir ve ateşin keyfini çıkarabilirsiniz. Şömine odağını etkili bir biçimde sergilemek için kürklü halılardan, kadife kırlent ve tekli koltuk seçeneklerinden, loş ışıklandırma sağlayan lambader tasarımlarından yararlanabilirsiniz.

Salonunuzda kemer ve şömine gibi niş ortamlar mevcut değil ise odak noktası için siz bir ortam belirleyebilirsiniz. Dikkat çeken bir sanat eseri, renkli tonda bir duvar boyası, antika objelerin sunulduğu bir büfe tasarımı gibi ortamlar meydana getirerek salonunuzun çekici görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Aydınlatma malzemeleri odak noktasını ön plana çıkarma konusunda mühimdir. Salonda ön plana çıkmasını arzu ettiğiniz noktaya parlak bir ışıklandırma nesnesi konumlandırabilirsiniz. Konsol aynaları odak noktasında muhteşem bir etki meydana getirir. Odak noktası için konsol aynaları kullanımına başvurabilirsiniz.

Duvarlar İçin Değişik Renkler Kullanarak Ortamın Enerjisini Yükseltin

Salon dekorasyonunu daha etkili kılabilmek için tercih edeceğiniz en ideal tekniklerden biri boyama yöntemleridir. Hem düşük maliyetli hem uğraştırmayan bir işlem olan boya teknikleri salonunuzun enerjisini artırmak için uygundur. Oturma bölümlerinizin bir duvarını ilginç renkler ile hareketlendiren olursunuz. Alternatif boyama tekniklerini tercih ederek göze çarpan bir odak noktası meydana getirebilirsiniz.

Salon ve oturma bölümlerinde canlı bir renk tonu tercih etmek hayat enerjinizi artırır. Gün içerisinde kendinizi enerjik ve mutlu hissedebilmek amacı ile parlak renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Sanat eserleri ile duvarları hareketlendirmek ve canlı renk tonları tercih etmek salon dekorasyonunuzu eşsiz duruma getirir.

Halı Tercihinde Tarzınızı Yansıtan Alternatifler

Salon ve oturma alanlarında koltukların ortasında geniş bir bölüm yer alır. Bu bölüm için kullanacağınız halı tarzı çok mühimdir. Salon dekorasyonunuzu eksiksiz bir duruma getirmek amacı ile mobilyalarınız ile uyum içerisinde olan halı tasarımlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Tarzınızı yansıtan halı modelleri dekorasyona büyüleyici bir görüntü verir.

Perde Tercihinde Kullanışlı Modeller

Perde modelleri salonun havası üzerinde etkilidir. Dekorasyonun mühim bir bölümü olan perde Tercihinde dikkatli seçim yapmanız gerekir. Yalnızca estetik yönden değil kullanım rahatlığı açısından da size uygun olan alternatifleri değerlendirmeniz mühimdir. Değerlendirmeniz gereken perde modelleri arasında stor perdeler, fon kenarlar, kumaş perdeler, dikey şekiller yer almaktadır. Modern bir görüntü için zebra stor perdeleri tercih edebilirsiniz  İskandinav stile sahip dekorasyonlarda doğanın yansıması göze çarpar. Bambu storlar ve keten kumaştan hazırlanan fon perdeler bohem bir stil meydana getirmek için uygundur.

Perde tercihinde işlevsel kullanım büyük bir öneme sahiptir. Tozlara karşı hassas yapıya sahip olan bireyler rahat temizlenen ve şık yıkanan perde modellerini değerlendirmelidir. Akar ve toz birikimi için açık olan ağır kumaşlı perdelerden ziyade daha hafif olan alternatifleri ya da stor tarzları tercih edebilirsiniz.

Işıklandırma Modellerinde Alternatif Tasarımlar

Salonu ışıklandırırken tek bir noktayı değerlendirmek yerine alternatif modelleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Yemek masası üstünde yer alan asma ışıklandırmalar yani avizeler hoş bir görüntü oluşturur. Kitaplık ve çalışma bölümlerinde masa lambalarını tercih edebilirsiniz. Dekorasyon için etkin bir nesne olan lambader ve abajurlar odak noktası meydana getirmek için uygundur. Salonda ön plana çıkmasını arzu ettiğiniz bir ortam aydınlatması güçlü olan bir lambader konumlandırabilirsiniz.

Yaşam ortamlarınızda en fazla vakit harcadığınız yer olan salonların düzgün aydınlatılması hem sağlığınız hem enerjiniz üstünde etkiye sahiptir. Gün içerisinde kitap okumak ya da çalışma vakitleri için salonu tercih ediyorsanız kuvvetli bir ışıklandırmaya gereksinim duyabilirsiniz. Loş ışıkta kitap okumak ya da herhangi bir işe odaklanmak göz sağlığınız açısından tehlikeli olabilir. Bu gibi hallerde masa lambalarından faydalanabilirsiniz.

Sanat İle Duvarlarınızı Renklendirin

Salon dekorasyonu yaparken duvarların sanat ile süslenmesi büyüleyici bir görüntü meydana getirir. Tablo ve resimler kullanarak size ait hikayeleri duvarınıza yansıtabilirsiniz. Yaşam alanlarınızı kişisel hale getirmek, mutlu ve sıcak bir ev ortamı haline getirmek için sanat eserlerinden yararlanabilirsiniz. Çeşitli yöntemler ile hazırlanmış resimler duvarlarınızın renklenmesine yardımcı olur. Hayat enerjinizin yükselmesini sağlar. Misafirlerinizin dekorasyon zevkinizin farkına varması için ipuçları verir.

Salon dekorasyonuna ideal yöntemler ile hazırlanmış sanat eserlerini duvar aksesuarı olarak tercih edebilirsiniz. Ön plana çıkarmayı arzu ettiğiniz resimleri spot ışıklar ile aydınlık hale getirebilir ve salonda göze çarpmasını istediğiniz odak noktasını rahatlıkla elde edebilirsiniz.