Ofis Masanız İçin Hava Temizleyici Saksı Bitkileri

Ofis ortamında temiz bir havayı solumak herkesin hakkı. Ofisin atmosferini yenileyen, kötü kokuların meydana gelmesine engel olan bitkileri, evde kolay bir şekilde yetiştirmek mümkün. Bunu sağlamak için hava temizleme özelliğine sahip olan bitki türleri ile tanışabilirsiniz. Ofislerinizi güzelleştirmek ve temiz bir havaya sahip olmasını arzu ediyorsanız, siz okurlarımız için hazırladığımız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Dizaynda severek yer vereceğiniz, bakımı rahat ve herhangi bir olumsuz etkisi olmayan bitkiler sayesinde ofisteki atmosferi pek çok biçimde temizleyebilirsiniz. Oksijen üretimini desteklemek, dizayna hareketlilik katmak ve bitki bakımını üstlenmek için ofisinizde tavsiye ettiğimiz bitki türlerine yer verebilirsiniz. İsmi geçen göz kamaştırıcı bitki türleri sayesinde, ofislerde hava doğal bir biçimde temizlenecek!

Zambak

Ofisinizde zambak yetiştirerek, kötü atmosferin tazelenmesini sağlayabilirsiniz. Ofiste masa üzerine yerleştirin zambak, meydana gelen tozlu ve kirli havanın temizlenmesini sağlayabilir. Tamamı ile havanın kirlerden arınması mümkün olmamaktadır fakat ofiste temizliğe özen gösterildiği müddetçe zambak sayesin kirli havanın azaltılmasına yardımcı olunabilir.

Zambak bitkisine ofislerde dekoratif amaçlı da yer verilebilir. Ofisin pek çok köşesine uyum sağlayabilir. Bilhassa da ofisinizde pencere sayısı az ise, oksijen desteği de verir.

Aloe Vera

Ofislerde kullanılabilen Aloe Vera, atmosferdeki zararlı maddeleri çeker ve insan sağlığını olumsuz etkilemesine engel olur. Bu özelliklere sahip olan Aloe Vera, bakımı rahat olduğundan pek çok ortamda bulunmaya uygundur. Bilhassa ofis ve mutfak için tavsiye edilen Aloe Vera sayesinde, ofisinizi kötü havadan arındırabilir.

Dekorasyon esnasında tercih edilen kimyasal boyaların içerisinde bulunan zararlı maddeleri çektiği için ofisinizde masa üzerine yerleştirebilirsiniz.

İngiliz Sarmaşığı

Estetik bakımdan oldukça hoş görünen İngiliz sarmaşığı, ofiste doğal atmosfer temizleme özelliğine sahip olan bitki tavsiyelerinden biridir. Ofiste evcil hayvanlara yer veriyorsanız, dışkılarından yayılan zararlı maddeleri çeker ve insan sağlığını muhafaza etmeye yardımcı olur. İngiliz sarmaşığını ofis ortamında zahmetsiz bir biçimde yetiştirebilirsiniz.

Eğrelti Otu

 Çiçeği olmayan bir bitki türü olan eğrelti otu, ofis ortamındaki kötü havayı arındırmaya yardımcı olan bitkiler içerisinde. Ofiste tütün ürünleri kullanılıyorsa ve ofis sıkça havalandırılmıyorsa, havada bulunan zararlı maddelerin emilmesine yardımcı olur.

Eğrelti otunun bakımı ile ilgilendikçe, ofis içerisindeki kuru havaya engel olur. Bu özelliği sayesinde, ofiste uygun nemin fark edilmesini kolaylaştırır. Eğrelti otunuzu ofiste bulunan kitaplık ya da rafların üzerine yerleştirebilirsiniz.

 Dracena

 Dracaena bitkisinin yaprak kısımları, zararlı etkenleri çekerek havayı olumsuz etkilerden arındırma niteliğine sahiptir. Bu bitki türüne evde dizayn amacı ile yer verebilirsiniz . Nem, küf ve olumsuz maddelerin oluşmasına engel olunması konusunda etkildir.

Araştırmalar, bu bitki türünün formaldehit, benzen ve öteki uçucu doğal bileşenleri etkili bir biçimde filtreleyebildiğini ortaya koymaktadır. NASA tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, bu bitkinin iç ortam hava kalitesini onarmak için doğru bir alternatif olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Barış Çiçeği

Havada yer alan benzen, amonyak, formaldehit ve trikloretilen maddelerini arındırma niteliğine sahip olan barış çiçeği, ofis temizliğine destek olur. Ofis masası üstünde hoş bir saksıda yer verebileceğiniz barış çiçeği, ortam içerisinde ben ve küf oluşmasına da engel olabilir. Çiçeklerinde polen yer alacağı için, alerjisi olanların öteki bitkileri değerlendirmesini tavsiye ediyoruz.

1989 senesinde NASA tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, barış çiçeğinin havadaki zararlı maddeleri etkin bir biçimde filtreleme kabiliyetini incelemiştir. Araştırma, barış çiçeğinin formaldehit, triklorerilen, kesilen ve benzen gibi uçucu doğal bileşenleri filtreleyebildiğini ortaya koymuştur. Bu bileşenler, uzay istasyonlarında ve iç ortamlarda yer alabilen yaygın kirletici faktörlerdir.

Kauçuk

Ofisinizi temizlemek, havada gezinen toksinleri arındırmak amacıyla kauçuk bitkisine yer verebilirsiniz. Büyük ve dirençli yaprak kısımlarına sahip olan kauçuk bitkisi, havanın temizlenmesine destek olur. Bilhassa evcil hayvan bulunan ofislerde, parazitlerin emilmesini kolay hale getirir.

Areka

Ofislerin daha hijyenik ve estetik hale getirilmesi için areka bitkisine yer verebilirsiniz. Zira Areka bitkisi kesilen, formaldehit, amonyak ve toluen gibi olumsuz maddeleri filtreleme niteliğine sahiptir. Ofisteki kirli hava düzeyinin düşmesini sağlar. Duman parazitler, küf ve nem gibi arzu edilmeyen durumlarda ofislerde yer verilebilir.

Bitki fotosentez gerçekleştirirken karbondioksiti çekerek ortama oksijen yayar. Bu özelliği de iç ortamda daha hijyenik ve sağlıklı bir atmosferin meydana gelmesine yardımcı olur.

Kurdele Çiçeği

Ofisinizdeki atmosferin temizlenmesi ve tazelenmesi için kurdele çiçeğine yer verebilirsiniz. Ofisinize hoş temaslar yapmak için bu bitkiyi, doğru alanda bakmayı sürdürmelisiniz. Mesela ofiste sehpa kullanıyorsanız, güzel bir saksı içerisinde kurdele çiçeği yetiştirebilirsiniz. Kurdele çiçeği, ben dengesini sağlama ve tozlu havayı arındırma niteliği sayesinde ofislerde yetiştirilmektedir.

Kurdele çiçeğinin hava temizleme yeteneği üstüne gerçekleştirilen bazı çalışmalar yer almaktadır. Kurdele çiçeğinin yaprakları, atmosferdeki kirleticileri absorbe edebilir ve bitki içerisinde depo edebilir. Fakat, öteki bitkilere kıyasla hava temizleme nitelikleri daha kısıtlı olabilir.

Devetabanı

Kuru ortamlarda ya da kış mevsiminde, iç ortamdaki nem seviyesini dengelemek amacıyla deve tabanı bitkisine ofisinizde yetiştirebilirsiniz. Her mevsim iç ortamda hava temizliğini muhafaza etmek amacıyla deve tabanından yararlanabilirsiniz. Yapraklarının oksijen üretimi yapması, ortamdaki nem dengesinin sağlanması sayesinde daha hijyenik bir ofiste çalışmak mümkün.

Bitki geliştikçe, ortam içerisinde yer alan zararlı maddeleri çeker. Yaprak miktarı ne kadar fazla ise, ortamdaki etkisi de o derece artar.

Paşa Kılıcı

Pek çok ortamda rahatlıkla gelişebilen paşa kılıcı, ofisin doğal hava arındıran bitkisi olarak bilinir. Paşa kılıcı, fotosentez evresi ile karbondioksiti çekerek oksijen üretir. Bu niteliği sayesinde havanın tazelenmesine yardımcı olur.

Paşa kılıcı bitkisi, yaprak kısımlarının yüzeyinde yer alan mikroskobik çıkıntılar bulunan stomalar aracılığı ile atmosferdeki olumsuz etkenlerin daha rahat emilmesini sağlamaktadır. Böylelikle, yer aldığı ortamın daha hijyenik olmasını sağlar.