Kış Bahçesi İçin İdeal Mobilya ve Aksesuar Önerileri

Soğuk dönemlerde bile sıcaklık ve mutluluğun etkisinin bulunduğu bir ortam meydana getirmeyi arzu ediyorsanız kış bahçesi dekorasyonu sizin için uygun bir alternatif olabilir. Kış bahçesi, natürel ışık ile aydınlatılan ve bitkiler ile çevrili bir iç ortamı dışarıdaki soğuk atmosfere karşı muhafaza eden bir alan olarak açıklanabilir. Bu hususi ortam, sıcak bir hava meydana getirmek için pek çok dekorasyon imkanı sağlar.

Kış bahçesi dekorasyonunda natürel unsurlar ile birleştirilen mobilyalar, bitkiler, ışıklandırma ve dokular ortamı sıcak ve vakit geçirilebilir duruma getirebilir. Rustik ahşap mobilyalar, konforlu minderler ve battaniyeler ile bütün hale getirilen oturma gruplarıyla mutlu bir oturma mekanı meydana getirebilirsiniz. Yeşil yapraklara sahip olan bitkiler ve rengarenk kış çiçekleri doğanın canlılığının iç ortamda da mevcut olmasını sağlar.

Kış bahçesi dekorasyonu, soğuk dönemlerde dışarıdaki natürel güzellikleri iç ortama transfer ederek dinamik ve mutlu bir ortam meydana getirmeyi hedefler. Bu hususi ortam sıcak bir kahve ile beraber kitap okumak, misafirler ile hoş hoş sohbetler etmek ya da yalnızca doğanın sakinliğini hissetmek için uygundur.

Kış Bahçesinde Hangi Mobilyalar Kullanılır?

Kış bahçesi dekorasyonunda yer verilen mobilyalar genel olarak dirençli ve türlü hava şartlarına uyumlu olmalıdır. İşte kış bahçesi için yaygın bir şekilde kullanılan mobilya alternatifleri:

Oturma Grupları

 Kış bahçesi için konforlu oturma grupları, rahat bir ortam meydana getirmenin temelidir. Genel olarak bahçe koltukları, sehpaları ve sandalyeleri oturma grubunu meydana getirir. Bu mobilyalara yumuşak minder ve döşemeler ile destek olarak uzun zamanlı vakit geçirmelerde konfor sağlayabilirsiniz.

Rattan Bahçe Mobilyaları

Rattan, hafif ve dirençli bir materyal olduğundan dolayı kız bahçesi mobilyaları için uygundur. Rattan koltuklar, sehpalar ve sandalyelerden meydana gelen bir oturma grubuyla konforlu bir alan ortaya çıkarabilirsiniz.

Ahşap Mobilyalar

Natürel ve rustik bir görüntü için ahşap mobilyaları kullanabilirsiniz. Sedir gibi dirençli ahşap çeşitleri, kış bahçesine sıcaklık ve güzel bir görüntü verebilir.

Metal Mobilyalar

Metal mobilyalar, direnç ve sağlamlık bakımından avantaj sunar. Bilhassa dökme demir ya da alüminyum mobilyalar, kış bahçesinde güzel bir görüntü oluşturabilir.

Masa ve Sandalyeler

Kış bahçesi dekorasyonunda tercih edilen bir masa ve sandalye takımı, yemeklerinizi ya da içeceklerinizi burada keyifli hale getirmenizi sağlar. Ahşap ya da metal alternatifler içerisinde zevkiniz ile uyumlu olanı tercih edebilirsiniz.

Sehpalar

Sehpaları yan kısımlara ya da köşelere konumlandırabilir ve dekor için uygun olan aksesuarlar, bitki saksıları ya da içecekler gibi objeleri sunmak için kullanabilirsiniz. Ahşap ya da metal alternatifler ile kış bahçesinde şık bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Depolama Üniteleri

Kış bahçesi mobilyalarının yanında, depolama üniteleri de son derece avantajlıdır. Bilhassa bahçe materyalleri, battaniye, yastık ya da öteki aksesuarlar gibi objeleri depolamak için işlevsel dolaplar ya da sandıklar kullanabilirsiniz.

Askı Sistemleri

Duvarlara ya da tavanlara sabitlenen askı sistemlerini, bitki saksıları ya da asılı dekorasyon unsurları için tercih edebilirsiniz. Askı sistemleri ile kış bahçesine yükseklik ve görüntü bakımından çekiciliği pratik bir biçimde verebilirsiniz.

Aydınlatma Unsurları

·      Kış bahçesinde romantik bir ortam meydana getirmek için mumlar uygun bir alternatiftir.

·     Çeşitli büyüklüklerde ve biçimlerde mumları kullanabilirsiniz.

·     Mumlukları güvenli bir biçimde kullanmaya özen göstermeli ve kış bahçesi için özel mumlar kullanabilirsiniz.

·     Dekoratif fenerler kış bahçesine görüntü bakımından çekicilik ve ışıklandırma vermede yardımcı olabilir.

·     Metal ya da bambu fenerler ile ortama rustik bir atmosfer vererek romantik bir hava meydana getirebilirsiniz.

·     Kış bahçesi için sarkan aydınlatmalar, odak ışıklandırması sunar ve ortama sofistike bir atmosfer verir.

·     LED aydınlatmalar, enerji verimli ve türlü renk alternatifleri sunan aydınlatma fikirleridir.

·     Kış bahçesinde yer alan bitki saksılarına, duvarlara ya da mobilyalara konumlandırabilirsiniz. Böylelikle ortamın ısısını ve çekiciliğini yükseltebilirsiniz.

Isıtma Unsurları

·     Elektrikli ısıtıcılar sayesinde kış bahçesinde hızlı ve etkin bir biçimde sıcaklık sağlayabilirsiniz. Isının kontrolünü basit hale getiren ayarlanabilir nitelikler mevcut olabilir.

·     Elektrikli ısıtıcılar kolay taşınabilir bir özelliğe sahip olmalıdır.

·     Kış bahçesinde rustik bir şıklık elde etmek istiyorsanız şömine de tercih edebilirsiniz.

·     Odun, gaz ya da elektrikli şömine alternatifleri içerisinden tercihte bulunabilirsiniz.

·     Ayriyeten şöminenin etrafına oturma düzeni oluşturarak konforlu bir ortam meydana getirebilirsiniz.

·     Kış bahçesine konumlandırılan yerden ısıtma mekanizmaları, zeminin sıcaklığını yükselterek ortamın sıcak olmasını sağlar.

·     Soğuk dönemde bahçe düzenlemesi için tercih edilen ısıtma alternatiflerini kullanırken, güvenlik tedbirlerine özen göstermek mühimdir. İç ortamlarda kullanılan ısıtma ürünlerinin dış ortama uyumlu olduğundan emin olmalı ve gerekli yönlendirmelere uyum sağlamalısınız.

Kış Bahçesi İçin En Uygun Bitki ve Çiçekler Hangileridir?

Kış bahçesi için tercih edilen çiçek ve bitki türleri, soğuk hava ve düşük seviyedeki ışık şartlarına dirençli kış bitkileri olması gereklidir. İşte kış bahçesi için ideal olan çiçek ve bitki türleri:

·     Kış bahçesine renk ve canlılık veren çiçek türleri içerisinde papatyalar, karanfiller, kış gülleri, menekşeler, çiğdemler, zambaklar ve sümbüller yer alır. Bu bitki türleri soğuk havaya karşı dirençlidir ve kış aylarında çiçeklenirler.

·     Kış bahçesinde dekoratif unsur olarak ağaç ve çalılara da yer verilebilir. Mesela huş ağacı, kamelya, sedir ağacı gibi ağaç çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

·     Sarmaşıklara kış bahçesinde yer vererek duvarları ya da çitleri kaplayabilirsiniz.

·     Bilhassa İngiliz sarmaşığı, çilek sarmaşığı ve akşam sefası gibi bitki çeşitleri, yeşil renkli yaprakları ve göz kamaştırıcı görüntüleri ile ön plana çıkarlar.

·     Görsel açıdan bir ilgi uyandırmak için kış bahçesinde süs bitkilerine yer verilebilir.

·     Yapraklara sahip olan bitki türleri kullanarak kış bahçesine renk ve doku bakımından farklılık katabilirsiniz.

·     Yaşadığınız yerin iklimi ile bağlantılı olarak yetiştirebileceğiniz bitki türleri farklılık gösterebilir. Bitki tercihinde bulunmadan önce ışık, nem ve sıcaklık ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır.