Her Zevke Uygun Saksı Tasarımları Stil Sahibi Evler İçin İpuçları

Tarz sahibi evlerin dizaynında saksılar, iç ortamlara hayat ve estetik vermek için muhteşem bir seçenek sunar. Her tarz ile uyumlu saksı tasarımları ev dizaynında mühim bir role sahiptir ve ortamın kişiliğe sahip olmasını sağlar. İşte tarz sahibi evler için saksı kullanımına dair bazı detaylar:

Farklı Materyalleri Deneyin

Ahşap, seramik, cam ve metal gibi çeşitli materyallerde saksılara yer vererek ortama derinlik verebilirsiniz. Mesela, çağdaş bir stil için metal saksılara yer verebilirsiniz, natürel bir atmosfer için ise ahşap saksılar kullanabilirsiniz.

Boyutları ve Biçimleri Harmanlayın

Çeşitli büyüklüklerde ve biçimlerdeki saksıları bir arada kullanarak görsel açıdan farklılık elde edebilirsiniz. Küçük, orta ve büyük boyutlarda saksılara yer vererek tabakalı bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz.

Renk Tercihini Dikkatli Bir Şekilde Yapın

Evde bulunan öteki dekoratif ögelerle uyumlu olacak renk tonlarına sahip saksıları tercih etmek mühimdir. Mevcut renk paletiniz ile uyumlu saksılar tercih ederek bütünlük elde edebilir ya da cesur renk tonları ile kontrast oluşturarak odak noktaları meydana getirebilirsiniz.

Bitkiler İle Uyum Yakalayın

Saksı tercihinde bitkiler ile uyum sağlamasına özen gösterin. Bitkinin kök mekanizmasının ve gelişme potansiyelinin ideal olduğu bir saksı tercih etmek bitkinin sağlığı için mühimdir.

Dekoratif Ayrıntıları Göz Önünde Bulundurun

Saksının sahip olduğu desenler, dokular ve ayrıntılar en dizaynının zengin olmasına yardımcı olabilir. El yapımı olan seramik saksılar ya da desenli cam saksılar gibi ayrıntıları olanlar, ortama kendine has bir hava verir.

Konumlandırma ve Düzenleme

Saksıları konumlandırırken ortamın genel havasını göz önünde bulundurun. Mekanın değişik yerlerine konumlandırarak dengeli bir dağılım meydana getirebilirsiniz. Ayriyeten, saksıların güneş ışığı alabileceği bir yerde bulunmasına dikkat edin.

Mevsimlik Değişimler

Mevsimlere göre saksılarınızı ve içinde yetiştirdiğiniz bitkileri değiştirerek ortama farklı bir atmosfer kazandırabilirsiniz. Yaz mevsiminde canlı renklere sahip olan çiçekler, kış mevsiminde ise yapay bitkiler ya da kaktüslere yer verebilirsiniz.

Her zevk ile uyumlu saksı modelleri, tarz sahibi evlerin dizaynında mühim bir role sahiptir. İdeal saksı tercihi ve konumlandırılması ile evinizde hayat ve estetik bir denge elde edebilirsiniz.

İç Mekân Süs Bitikleri Nelerdir?

 Lüks yaşam ortamlarında dizaynı bütünleyecek aksesuarların içine iç mekan bitkileri Dr katılmaktadır. Bilhassa son dönemlerde pek çok yaşam ortamında iç mekan bitkileri ile karşı karşıya kalmaktayız. Tasarım algısının yükselmesi, yaşam ortamlarında kullanılan mobilyaların güzellik kaygısı ile oluşturulması ve üretiminin yapılması ile beraber evlerde yer verilen her parça kusursuz dizaynın bir parçası vazifesine sahiptir. Lüks yaşam ortamlarını bir yapboz olarak düşünürseniz, iç mekan bitkileri bu yapbozun ev içinde yer alan desenlerdir diyebiliriz. Yaşam ortamlarına kişiliği ve rengi ile canlılık vermesiyle kusursuz konsepti meydana getirmektedir.

İç ortam süs bitkileri yalnızca lüks yaşam ortamlarında değil neredeyse her evde tercih edilmektedir. Hatta eskiden büyük annelerimiz evlerinde menekşe, manolya, fesleğen ve gül gibi pek çok bitki çeşidi yetiştirmiştir. Fakat dizayn algısı arttıkça iç ortam bitki türleri de yükselmiştir. Mesela kaktüslere evlerde daha fazla yer verilmeye başlanmıştır. Bunun ile beraber kılıç çiçekleri, büyük yapraklara sahip ev ağaçları da sıklıkla tercih edilen iç mekan bitkileri içerisinde bulunmaktadır.

İç Mekân Süs Bitkileri Seçerken Dikkat Edilecekler

İç mekanda kullanılabilecek süs bitkilerinden söz edildiğinde mühim faktörler ile karşı karşıya kalmaktayız. Zira bitki seçerken ve yaşam ortamlarınızda yer verirken bu dizayn unsurlarının yaşayan birer canlı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bitkilerinde birer canlı olması nedeni ile tercih edeceğiniz iç mekan bitkilerine özen göstermelisiniz. Düzenli olarak ilaçlama yapmalı, doğru bir şekilde sulama yapmalı, güneş ışığı ile temasının ideal seviyede olmasına dikkat etmelisiniz.

Ev bitkilerine evlerimizde yer verirken, evinizin büyüklüğünü göz önünde bulundurarak ideal bitki tercihinde bulunmanız gerekir. Küçük bir ortama sahipseniz daha küçük ve sehpa üzerinde yer verebileceğiniz ufak bitkileri tercih etmelisiniz. Eğer eviniz daha büyük ise yapraklı ve gelişebilecek ağaçlara yer verebilirsiniz.

İç ortam bitkileri, bitkilerin türüne ve yapısına göre değişik renk tonlarında olabilmektedir. Evinizde kullandığınız renk tonları ile uyum sağlayacak renklere sahip olan bitki türlerine yer verebilirsiniz. Dizaynınıza kusursuz bir katkıda bulunacak ve bir bitkiyi dizaynınıza bu derece etkileyici bir biçimde uydurmanız bütün misafirlerinizi etkileyecektir.