Evde Hangi Çiçekler Faydalı?

Günlük koşuşturmaların içerisinde kendinize bile ayıracak zaman olmuyor maalesef. İnsan bekler ki tatil zamanı gelsin, dinlenmek için doğaya gidelim, yeşilliğin, toprağın, bol temiz havanın keyfini sürelim, biraz da olumlu iyi enerjileri yükleyelim.

Oysa tatil vaktini beklemeden, evinizin içerisinde iken sizlere huzur verecek, toprağı ile bütün kötü enerjinizi ortadan kaldırıp yeşili ile günlerinizi aydınlık hale getirecek o kadar muhteşem canlılar var ki... Tabii ki, ev çiçeklerinden söz ediyoruz. Sevgisini, suyunu eksik etmedikten sonra bol bol yeşeren, ev içerisinde olumlu etkiler bırakan, bu da yetmezmiş gibi hava üreten güzel ev çiçeklerinden.

Lakin “Çiçekler, bulunduğu ortama oksijen verir.” diye söyleyip geçiştirmemek gerekir, Nasa tarafından yapılan araştırmalardan faydalanıp atmosferde yer alan yararlı olmayan kimyasal gazları düşüren çiçeklere odağımızı çeviriyoruz.

Artık evde ve evde yaşam süren herkesin atmosferini bir anda bambaşka hale getirecek bu çiçeklerin temin ettiği temiz hava ile kendinizi her zaman mutlu ve huzur içinde hissedebilirsiniz.

Oldukça İddialı: Duvar sarmaşığı

Evlerinizin dekorasyonuna gerek şıklık gerek de samimiyet ekleyecek duvar sarmaşığı, atmosferdeki benzen, ksilen ve formaldehit gibi yararlı olmayan kimyasalların ölçüsünü düşürüyor. Orta seviyede ışık gören bir alanda rahatlık ile yaşam sürebilen bu muhteşem çiçeği nemli kalacak kadar sulama yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmamanız gerekir ki, evinizde evcil hayvan büyütüyorsanız duvar sarmaşığının köpek ve kedileri zehirleyebileceği de söylenmektedir.

Işıl Işıl: Kauçuk Ağacı

Büyük ve parlak yaprağı olan kauçuk ağacı, evde yetiştirmek için çok ideal. Atmosferde yer alan formaldehit isimli yararlı olmayan kimyasal ile sürdürdüğü başarılı mücadeleyse bu çiçeği daha bir evde büyütülesi hale getiriyor. Direkt güneş ışığı görmeyen lakin ışık gören bir bölgede tutabileceğiniz bu dünya güzeli çiçeğe haftada bir kez sulandığında yeterli olacaktır.

Zahmet Gerektirmeyen: Yelken Çiçeği

En az bakıma gereksinimi olan çiçeklerden bir tanesi olan yelken çiçeği, zahmetsiz bir çiçek olduğu gibi bir de Nasa’nın atmosferdeki yararlı olmayan kimyasalları düşüren çiçekler listesinde bulunuyor. İlk defa evinin içerisinde çiçek yetiştirecekler için en güzel tercih olan yelken çiçeği, direkt güneş ışığı görmesi gerekmeyen, her gün sulama yapılmasını istemeyen bir misafirdir. Hoş görüntüsü için mı satın alırsınız, bakımı rahat diye mi yoksa evin atmosferini güzelleştireceği için mi, orası sizlere kalmış.

Bütün Evlere Yakışan: Bambu Palmiyesi

Tropikal bir çiçek olan bambu palmiyesi de nerede ise yelken çiçeği kadar zahmet gerektirmeyen bir bakım istemektedir. Saksının içerisindeki toprağın üst tarafı kurumaya başlamış olduğunda su verme vakti geldiğini gösteren çiçeği alır iken önem vermeniz gereken durum ise kahverengili çizgiye sahip olanları değil de koyu yeşil yaprağı olanları satın almak daha sağlıklı ve güzel olduğu anlamına gelmektedir.

Adeta Bir Şifa Küpü: Aloe Vera

Aloe verayı daha evvel de birçok kez işittik, içerisindeki jel kıvamlı sıvı ile mutfak yanıklarında, böcek ısırığı için, ufak sıyrıklar için bizlere her daim destek oldu veya cilt hastalıklarında deriyi ferah hale getirdi. Lakin yararlı bunlar ile de sınırlı değil. Aloe vera da atmosferdeki yararlı olmayan kimyasal gazlara karşı savaş açıyor.

Kasımpatı Çiçeği

Nadir çiçek veren bu bitki, çok fazla terleme yapması nedeni ile odanın içerisindeki hoş olmayan kokuları örter, evinizin dört bir yanını mis gibi kokusu ile çevreler. İki haftada bir kez sulama yapma yeterli olacağı kasımpatı çiçeği, ışık gören alanlarda randımanlı olmaktadırlar.

Difenbahya

Halk içerisinde kaynanadili olarak da tanınan difenbahya çiçeği, beraber yaşam sürmesi en rahat çiçeklerden. Işığı direkt alması gerekli olan bu çiçek, bu bölgede çalışmaları olan Dr.B.C Wolverton’un da en yararlı çiçekler listesinde bulunuyor. Zarifliği ile zaten hemen hemen bütün evlerde yeri olan difenbahya çiçeğine güzel bakmayı başarırsanız, sizler için temiz oksijen gibi harika bir geri dönüşü olacaktır.

Yasemin Çiçeği

Yasemin çiçeği, kaygılanmayı azaltıyor ve ruh durumu farklılaşmalarını tedavi etmektedir. Üstelik uyku kalitesini daha yüksek ölçülerde bağışıklığı fazlalaştırabilen bir kimyasal sebebi ile zihinsel sağlığınız üstünde büyük bir tesire sahiptir.

Kurdele Çiçeği

Örümcek çiçekler formaldehit, karbon monoksit ve başka toksik atmosfer kirliliklerine karşın en güzel savaşçılardır. Fazla bakım istemedikleri için bu çiçeği rahatlıkla evinizin içerisinde yetiştirebilirsiniz.

Barış Zambağı Çiçeği

Barış zambağı çiçeği ev dekorasyonları için şahanedir. Bu ev çiçeği, atmosfer kirleticilerinin onarılmasında, amonyak formaldehit ve trikloroetilenin emilmesinde, iç ortam atmosferinin daha temiz bir hale getirmesinde bir uzmandır. Fakat polen alerjisi olan kişilerin evlerinde bakmamaları önerilmektedir.

Paşa Kılıcı Çiçeği

Paşa kılıcı çiçeği, iç ortam atmosfer kalitesini fazlalaştırdığı için yatak odası için muhteşem bir çiçektir. Paşa kılıcı çiçeği, trikloroetilen, formaldehit, tolüen, benzen ve ksilen de dahil her çeşit toksini gidermektedir. Bakımı en basit çiçeklerden biri olarak kabul edilmektedir.

Lavanta Çiçeği

Lavanta çiçeği, uykusuzluğu ve stresi önlemek; kaygıyı, huzursuzluğu, depresyonu ve gerginliği yatıştırabilmek için en destekçi çiçekler içerisinde yer almaktadır.

Açelya Çiçeği

Şahane bir renkli bitki olmasının beraberinde, atmosferdeki bütün kimyasalı emer ve iç atmosferi iyileştirmektedir. Açelya çiçekleri nemli mekanlardan hoşnut olurlar bu nedenden kesinlikle nemli mekanlarda yetiştirin.

Deve Tabanı Çiçeği

Deve tabanı çiçeği atmosferden ksilen ve formaldehit gibi toksik olan kimyasalları filtrelemek için oldukça güzel bir çiçektir. Çiçek az ışık yerlerinden hoşnut olurlar ve fazla bakım arzu etmezler. Fakat ufak çocuklar ve hayvanlar için tüketildiğinde tehlikeli hale gelebilirler.