Ev ve Bahçe İçin Dekoratif Fenerlerle Işık Saçın

Bahçeler için oturması en zevkli olan zaman harcadığımız alanlardır desek yanılmış olmayız. Düzenli, şık ve rahat bir bahçe dizaynıyla evinizin en güzel alanını meydana getirme düşüncesi yaz günlerinde daha çok önemli oluyor.

Bahçe Aydınlatmalarının Yararları

Yürüdüğümüz yolu tam anlamı ile görebilmek veya rahatlık ile dış ortamda vakit geçirebilmek için ışıklandırma gereklidir. Bahçe ışıklandırmasına yer vermenin diğer bir yararı ise güvenlik seviyesinin yükselmesidir.  Ne de olsa ışıklı yani içinde hayat ilan bir bahçeye hırsızların yaklaşması çok daha zor.

Ayriyeten bahçe ışıklandırma, dizayn unsurları arasında yer alıyor. İdeal yerde tercih edilmiş aydınlatmalar sayesinde evler, akşamları da son derece narin bir görüntüye sahip oluyor.

Bahçelerin Olmazsa Olmazı Fenerler

Bahçe dizaynına dekoratif fenerler oldukça uyumlu duruyor. Aplik, direk ışıklandırma gibi alternatiflerse de tercih edilen fener modelinin bahçe ışıklandırmalarının klasiği olduğunu söyleyebiliriz. Fener gibi çeşitli mumluk türlerine de yer vererek mum ışığının sıcak etkisini bahçenizde de kullanabilirsiniz.

Büyük Bahçeler İçin Lambaderler

Direk ışıklandırmalar genel olarak çok geniz bahçelerde tercih edilmektedir. Mekanı güzel aydınlatan bu ürünler fonksiyonel olmasının yanında güzel bir görüntü meydana getiriyor.

Zemin Işıklandırmasıyla Tarz Sahibi Bir Ruh

Zemin ışıklandırması öteki ortamlardan farklı olarak en fazla bahçe ışıklandırmasında önemseniyor. Zemin ışıklandırması ile bahçenize çok farklı bir hava vermek mümkün. Çimlerin içerisinde, taş merdivenlerde ya da çakıl taşlarında yer verdiğiniz spot ışıklandırmanın bahçenizi aydınlatırken vereceği şıklığı hayal edin.

Projektör Işıklandırma

Projektör bahçe ışıklandırması, iki farklı amaç ile tercih edilebiliyor. Genel olarak veranda gibi oturma bölümlerinde değil; bahçenin giriş kısmı, arkası veya köşeleri gibi karanlık olabilen alanlarında güvenlik oluşturmak amacıyla kullanılıyor.

Sensörlü projektör ışıklandırmalar, devamlı olarak yanmadığı için de hem uzakta kalan yabancıların gözüne çarpmıyor hem de çok elektrik harcanmasına engel oluyor. Taş gibi estetik yöne sahip bir yüksek bahçe duvarına sahipseniz sarı renklerdeki projektör ışıklandırmaya peyzaj için de yer verebilirsiniz. Projektör lamba ile duvarlarınıza tarihi bir ortam görüntüsü sağlayabilirsiniz.

Bahçe Duvar Üzeri Işıklandırma

Set üstü ışıklandırma olarak da adlandırılan bu türe bahçenizin dışarıdan ışıklı görüntüye sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz. Yani duvar üstü ışıklandırmayı bahçede vakit geçirmenize yetecek bir aydınlatma olarak değil, güvenlik ve dizaynı kuvvetlendiren bir obje olarak düşünebilirsiniz.

Zincir Işıklandırma

Bahçenize mutluluk katmak için renkli renkli zincir ışıklandırmalardan faydalanabilirsiniz. Bahçe feneri olarak da adlandırılan bu ürünü ağaç dallarına veya duvara konumlandırabilirsiniz. Özel bir montaj ihtiyacına sahip olmadığı için de arzu ettiğiniz vakit bahçeden kaldırabilirsiniz.

LED Işıklandırma

İşlevsel bir kullanım için bahçenizde LED lambaları rahatlıkla tercih edilebilirsiniz. LED ışıklandırmalar daha az alan kapladıkları ve çok fazla ısınmadıklarından dolayı bitkilere daha yakın alanlara konumlandırılabilirler. Böylelikle LED ışıklandırma ile bahçe dekorasyonunuza daha rahat biçim verebilirsiniz. Ayriyeten LED aydınlatmalar daha düşük enerji harcadığı ve uzun ömre sahip olduğundan dolayı da avantajlı, çevre dostu bir kullanım sağlar.

Bahçe Aydınlatması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortama göre tercih edilebilecek bahçe ışıklandırması türleri ve nitelikleri hakkında bilgi sahibi oldunuz. Şimdi, sıra gereksiniminizi giderecek en ideal tarzı bulmanın önce ayrıntılarını öğrenmekte:

Kullanım Amacınızı Tespit Edin

Bahçenizde sıcak ve ışıklı bir oturma mekanı meydana getirmek, evde olmadığınızda güvenlik seviyenizi artırmak veya bahçenizi daha rahat hareket edilebilir hale getirmek... Bütün bunlar için değişik ışıklandırma türleri tercih etmeye özen gösterebilirsiniz.

Mesela sensörlü bahçe projektörü hareketi fark ettiğinde yanarak güvenliğe katkı sağlarken bahçe spotu devamlı ışık sunarak taş yol, havuz bitki örtüsü gibi ortamların daha hoş görüntüye sahip olmasını sağlar.

Dekorasyon Tarzınıza Göre Tercihte Bulunun

Bahçe lambaları yalnızca sundukları ışık ile değil, ortama sağladıkları atmosfer ile de değişiklik oluşturur. Bahçenizin genel havasına ve dizayn tarzınıza göre ışıklandırma rengine, materyaline ve biçimine karar verebilirsiniz.

Hoş bir görüntü vermek veya geleneksel dizaynı bütünlemek için bronz veya altın renkli ürünlere yer verebilirsiniz. Modern bir görüntü için cam ve ferforje kombinasyonuna yer verebilirsiniz.

Dayanıklı Alternatiflere Yer Verin

Uzun ömre sahip bir kullanım için bahçe ışıklandırmasının açık hava koşullarına uyumlu olduğundan emin olmanızda yarar var. Işıklandırma unsurunun üretiminin yapıldığı materyalin paslanmaz olması, camının kırılmaya karşı dirençli olması, içine su almaması gibi nitelikleri göz önüne alabilirsiniz.

Ayriyeten aydınlatma materyalinin IP koruma seviyesini öğrenerek sıvıya, toza ve katıya karşı dirençli olup olmadığını fark edebilirsiniz. IP koruma sınıfı şeklinde isimlendirilen bu numara, iki kısımdan meydana gelir.

IP harflerinin ardından gelen ilk kısım katı objelere karşı, ikinci kısım ise sıvılara karşı dirençliliği belirtir. Her iki kısım da numaralar ile gösterilir. İlk kısım sıfırdan altıya, ikincisi bölüm ise sıfırdan sekize kadar numara alır. Her numara değişik bir koruma seviyesini belirtir. IP 67 gibi bir durumda IP harflerinin ardından gelen kod ne kadar üst seviye bir sayıya sahip ise direnç seviyesi de o kadar çoktur.