Ev Dekorasyonunda Pastel Renklerin Yumuşak Dokunuşu

Yalnızca ev dekorasyonlarında değil kişinin yaşamında da renklerin tesiri büyük önem arz etmektedir. Canlı renk tonları bizlere enerji verir iken, daha sade renk tonları ile sakinleşiyor, huzuru hissedebiliyoruz. Sarı renk tonlarının yoğun tercih edildiği bir yerde enerjimiz ve yaratıcılığımız yükselir iken, gri ve beyaz renk tonlarının hakim olduğu odalarda da kendimizi daha dingin hissetmekteyiz.

Renk tonlarının tesiri ev dekorasyonlarına yansıtıldığında enerjimizi doğru bir şekilde kullanabilmek adına renk tonlarını tesirli bir biçimde kullanmak gerekmektedir. Beyaz renk tonunun hakim olduğu bir yatak odası dekorasyonu bizleri oldukça rahat uykuya geçirir iken, turuncu renk tonunun hakim olduğu yatak odası enerjimizi arttırdığından dolayı uyku kalitesine kötü yönde etki etmektedir.

Bu tesirlerin ne kadar mühim olduğunu bildiğimizden dolayı, pastel renk tonunun dekorasyonda tesiri başlıklı bir makale yazısı yazmakta karar kıldık. Eğer pastel renk tonlarından hoşnut oluyor iseniz ve ev dekorasyonları sizler için mühim ise, bu makale yazımızı keyif ile okuyacağınızdan eminiz.

Pastel Renk Tonlarının Ev Dekorasyonundaki Tesiri

Pastel renk tonları ne fazla canlıdır, ne de fazla soluktur. İki kavramında arasında bir hususta dengede tutan renk tonlarına sahip olmaktadır. Kişilere yansıtmış olduğu hisse dinginlik ve huzur olmaktadır. Bu sebep ile örnek verecek olur isek, yatak odasında genel olarak pastel renk tonları seçilmektedir. Aynı biçimde meditasyon yerlerinde de dingin bir his uyandırdığından dolayı pastel renkler seçilmektedir.

Pastel renk tonları dar yerleri daha ferah göstermektedir. Bu sebep ile ev dekorasyonlarında dar yerlerde pastel renklerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Ferah bir görüntü elde etmesinin beraberinde derinlikte eklediği için banyo dekorasyonlarında da tercih edilmektedir. Evlerinizde iç açıcı yerler elde etmek ve dingin bir hava hissi istiyor iseniz pastel tonları seçebilirsiniz.

Salon Dekorasyonlarında Pastel Tonlarının Kullanımı

Salon evlerin en ferah yeri olduğundan dolayı pastel ton tercihi hususunda cesaretli davranabilir, farklı renk tonları birbirleriyle uyumlu bir biçimde tercih edebilirsiniz. Pastel renkler bunun yanı sıra yer aldığı mekana romantik bir atmosfer eklediğinden dolayı salon dekorasyonlarına uyumlu olacağından eminiz. Pembe, lila ve mor renk tonları gibi en fazla seçilen pastel tonlar içerisinde bulunmaktadır. Sizler de salon dekorasyonlarında bu tarz renkleri seçerek gerek romantik gerek de dingin bir hava elde edebilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyonlarında Pastel Tonların Kullanımı

Ev dekorasyonlarında yemek odaları için ayrı bir oda ayırmak basit olmayabilir. Bu durumun yerine salonda yemek odası takımınızı da tercih edebilirsiniz. Yemek takımı sandalyelerinizin tonlarını pastel renklerde seçerek koltuk takımınızla bir uyum oluşturabilirsiniz. Yemek odası mobilyalarınızsa isterseniz ahşap renk tonlarında, isterseniz de beyaz renk olsun pastel renkler ile uyum içerisinde olacaktır.

Yatak Odası Dekorasyonlarında Pastel Tonların Kullanımı

Pastel renkler evlerin her odasına uyum sağlıyor fakat yatak odası denildiğinde pastel renklerden vazgeçilemiyor. Bu durumun nedeni insanlar bilhassa uyudukları yerlerde dinginlik ve huzur arzu ediyorlar. Pastel renkler ise bu huzur ve dinginliği bütünü ile gideriyor. Pastel renkler denildiğinde akla ilk olarak açık tonlar geliyor fakat koyu tonların da pastel renklerde olabildiğini unutmamak gerekiyor.

Pembe ve mavi gibi renk tonlarında olduğu gibi, gri ve lacivert gibi renk tonlarında pastel renklerini bulma ve ev dekorasyonlarında tercih etmek mümkün olmaktadır.

Banyo Dekorasyonlarında Pastel Tonların Kullanımı

Kişisel bakım yerlerinizin temsili olan banyo uzun uzun duş aldığınız ve günün stresini ısısı yüksek bir banyo ile attığınız yerlerdir. Meditatif olmaları ve dingin bir hava elde edilmesi bu sebep ile oldukça mühimdir. Tüm bir banyoyu pastel renk tonlarında dekore edemezsiniz fakat aksesuar tercihinizde pastel renk tonlarını seçerek huzuru elde edebilirsiniz. Pastel renk tonlarındaki mumluklar ve banyo takımları ile keyif verici anlar sizi bekliyor.

Pastel Renk Tonlarını Tercih Ederek Yapacağınız On İki Şahane Dekorasyon Önerileri

·     Pastel renk tonları salon ya da oturma odalarında tercih ettiğinizde renkli ve kişiye huzur veren dekorasyonları rahatça yapabilirsiniz.

·     Sonbahar ve kış mevsiminde kapalı ve kasvetli yaşam yerleri yerine huzur verici, canlı ve kişiye özgüven veren duvar dekorasyonuna imza atmanız mümkün.

·     Koyu renk tonu olan perdeler yerine pastel renk tonu olan perdeler seçtiğinizde evlerinizde bahar esintisi kesintisiz olacaktır.

·     Çocuğunuz için bir eğlence kaynağı olan pastel renk tonları bunun yanı sıra misafirlerinizin de gözüne çarpacak bir ayrıntı haline dönecektir.

·     Büyük mobilyalarda tercih edebileceğiniz pastel renk tonları dekorasyonlarınızın ana rengi olacaktır.

·     Huzurun ve sakinliğin temsili olan pastel renk tonları ile evlerinizi ister minimalist ister modern bir biçimde dekore edin her daim sakinliğin odağı durumuna getirebilirsiniz.

·     Uzun bir müddet vakit geçirdiğiniz yaşam yerlerinde yorucu olmayan ve kişiye huzur veren pastel renk tonlarını tercih ederek evlerinizi pozitif ve enerji bir yaşam yerine dönüştürebilirsiniz.