Ev Dekorasyon Ürünleriyle Evinizi Baştan Yaratmanın Pratik Yolları

Yaşam alanınız size özel olan bir yerdir ve stilinizi yansıtmanız gereken bir ortamdır. Ev dizaynı, yaşam alanlarınızı yaratıcı ve hoş bir biçimde düzenlemenize yardım sağlamaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, ev dekorasyon fikirlerini sunarak yaşam alanlarınızı güzel hale getirmenize ve kişiselleştirmenize yardımcı olmayı arzu ediyoruz.

Kitap ve Dekoratif Raf Düzenlemeleri

Kitaplarınızı sergilemek ve dekoratif objeler ile bir araya getirmek için raf düzenlemesi yapabilirsiniz. Kitaplarınızı renk ya da büyüklüklerine göre dizerek estetik bir görüntü oluşturabilirsiniz. Raf üzerinde dekoratif objeler ya da bitkilere yer vererek raf düzenlemesini bütün hale getirebilirsiniz.

Işıklandırma Düzenlemeleri

Işıklandırma, ev dizaynında önemli bir yere sahiptir. Ortamı daha sıcak ve çekici hale getirmek için çeşitli ışıklandırma alternatiflerine yer verebilirsiniz. Yumuşak bir ışığa sahip lambalar, hoş avizeler ya da dekoratif abajurlar ile ortamın havasını farklı bir hale getirebilirsiniz.

Bitki ve Çiçekler

Yaşam alanlarında bitki ve çiçeklere yer vermek, doğa ile bağ kurmanıza yardımcı olur ve ferah bir hava oluşturur. Yeşil bitkiler, saksı bitkileri ya da kesme çiçekler gibi çeşitli alternatifleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Bakımı rahat bitkiler tercih ederek ve bitki aranjmanları meydana getirerek yaşam alanınızda natürel bir etki oluşturabilirsiniz.

Renkli Aksesuarlar

Yaşam alanlarındaki renkli aksesuarlar, ortama dinamiklik verir ve canlılık oluşturur. Yastıklar, perde, halı ve vazo gibi aksesuarlar ile renkli temaslar ilave edebilirsiniz. Tercih ettiğiniz renklerin ortam tasarımı ile uyum içerisinde olduğu konusunda emin olun.

Duvar Sanatı

Duvarlarınıza hareket vermek için duvar sanatı yapmayı tercih edebilirsiniz. Büyük boyutlu bir tablo ya da bir dizi çerçeve ile galeri duvarı gibi bir görüntü elde edebilirsiniz. Soyut tablolar, natürel manzaralar ya da favori sanat eserleri gibi alternatifler arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Ev dizaynı, yaşam alanınızı kişisel hale getirme ve stilinizi sergileme fırsatı sunmaktadır. Duvar sanatı, renkli objeler, bitki ve çiçekler, ışıklandırma düzenlemeleri, kitap ve dekoratif raf düzenlemeleri gibi uygulamalara yer vererek evinizi farklı ve hoş bir hale getirebilirsiniz. Kendi tarzınızı gösteren ve mutlu olmanızı sağlayan dekorasyon unsurlarını tercih etmeyi unutmayın.

Ev Dekorasyonunda Yapılmaması Gerekenler

Zevkinizi ve ruhunuzu sergilediğiniz yaşam alanınızda kuşkusuz dizayn büyük bir öneme sahip. Evinizin dizaynını yapabilmek için tercih edebileceğiniz birçok stil bulunuyor. Fakat dekorasyon kurallarını yerine getirirken yanlış yapmamanız mühim. Bazı zamanlarda yapılan ufak dizayn yanlışları bütün çabanızın sonuçsuz kalmasına neden olabilir.

Konforu ikinci plana atmayın.

Yaşam alanınızın sizin tarzınızı yansıtması, hoş ve tarz bir görünüme sahip olması mühimdir fakat konfor göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. Edindiğiniz eşyaları uzun zaman boyunca kullanmayı arzu ediyorsanız dayanıklı ve hızlı deformasyona uğramayacak mobilyalar tercih etmeye dikkat edin.

Yanlış duvar rengi seçiminden kaçının.

Hatalı tercih edilen duvar rengi diğer bütün her şey kusursuz olsa da olumsuz bir sonuç meydana getirebilir. Birbiri ile uyumlu olmayan renklerin beraber kullanımı kötü bir görünüm meydana getirecektir. Kullanılan boyanın rengi kadar kalitesi de mühimdir. Kaliteli olmayan bir boya hızlı yıpranacak ve kötü bir görünüm meydana getirecektir.

Tek noktadan aydınlatma yapmayın.

Bir ortamı düzgün ışıklandırmak diğer dekorasyon öğeleri kadar büyük bir öneme sahiptir. Işıklandırmayı tek bir noktadan gerçekleştirmeniz hem yeterli ışıklı görünümü elde etmenizi sağlamaz hem de büyük koyu gölgelerin meydana gelmesine sebep olur. Işıklandırmayı tek bir noktada değil birçok noktada kullanın.

Oda boyutunu dikkate almamaktan kaçının.

Mobilya tercihinde bulunurken ortamın büyüklüğünü göz önünde bulundurun. Ufak ortamlarda çok büyük ya da kaba mobilyalar kullanmanız ortamda yer bırakmayacaktır. Ufak alanlarda ortamı geniş bir görüntü ile kullanmak da mühimdir yani ufak görünmesine sebep olacak temaslardan uzak durun. Mesela, ufak bir halıyı küçük bir ortamda tercih etmemelisiniz. Bu adım ortamın ufak olduğuna daha çok vurgu yapacaktır.

Mobilyalarınızı duvara yapıştırmayın.

Toplumda duvara yaslı mobilyaların ortamı daha büyük gösterdiğiyle alakalı hatalı bilgi son derece yaygın durumdadır. Alanınız der olsa da genişlik illüzyonu meydana getirmeyi arzu ediyorsanız kanepe ve duvarlarınız arasında birkaç santimetre alan bırakmanız gerekir.

Fazla eşya kullanımından kaçının.

Çok eşyaya yer vermek en yaygın dizayn yanlışlarından biridir. Çok eşya kullanılması ortamın kalabalık görünmesine sebep olur ve gözü yorar. Çok eşyaya yer vermek mader çeşitli dekorasyon stillerini bir arada kullanmaya çabalamak da gözlerin yorulmasına neden olacaktır. Yer verdiğiniz eşyaların tarzınız bakımından bütünlük oluşturmasına ve gereksiz eşya bulundurmamaya özen göstermelisiniz.

Kalitesiz ürün kullanmaktan kaçının.

Mobilya, dekoratif objeler, perde, halı ve bu gibi ev dizaynında kullandığınız ürünlerde mühim olan eşya miktarının fazla olmasındansa kaliteli olmasıdır. Kalite bir ortamın hoş görünmesini sağlayan en mühim etkendir. Bütçe hususunda problem yaşıyorsanız eksikleri yavaşça tamamlayabilirsiniz.

Fazla yastık kullanmaktan kaçının.

Yastıklar ortam dizaynları da tamamlayıcı bir faktördür fakat fazla yastığa yer verirseniz dağınık ve kalabalık bir manzara ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her koltukta iki adet yastık bulunması doğru olacaktır.