En Dayanıklı Saksı Bitkileri

Hava şartları ne olursa olsun dirençli olan bitkiler bütün iklim koşullarında yetiştirilmek için uygun olup, çok güçlü köklere sahiptirler. Dayanıklı olan saksı bitkilerinin evde, bahçede, saksıda ya da toprakta yetiştirmesi fazlası ile rahat olmaktadır. Dirençli bitkiler bilhassa zor geçen kış koşullarında sağlıklarını muhafaza etmeyi sürdürürler. Peyzaj uygulamalarının da pek çoğunda düşük hava sıcaklıklarına karşı dirençli olduklarından dolayı bu bitki türleri tercih edilirler. En dirençli bitkilere bilhassa soğuk iklimlerin yaşandığı bölgelerde kolaylıkla bakımları yerine getirildiği için sıklıkla karşı karşıya kalınır. Dirençli bitkiler yalnızca soğuk havalara değil hastalıklara karşı da dayanıklı olma niteliğine sahiptirler.

Çuha Çiçeği

Hava koşullarına dayanıklı bir yapıya sahip olan çuha çiçeği düşük sıcaklıklarda bile kolayca yetiştirilen bir türdür. Dizayn yapılırken de sıklıkla kapalı ortamlarda kullanılması hem estetik görüntüsü hem de verdiği rahat bakım şartlarından kaynaklanır. Çuha bitkisi haftada bir defa sulandığı zaman kendisini geliştirebilecek bir türdür. Dayanıklı bitkiler arasında bulunan bu tür de ötekiler gibi hem düşük hava sıcaklıkların karşı hem de bitki hastalıklarına karşı dayanıklıdır.

Fetusca Çiçeği

Fetusca hem bahçe hem de saksı içerisinde yetiştirilmek için ideal olan bir bitkidir. Pek çok kişi bilhassa saksı yerine bahçede bu bitkiyi yetiştirmeyi tercih eder. Verdiği görünümün güzelliğinin yanında yalnızca 50 santimetreye kadar erişebilen boyuyla da rahat bir bakım sunar. Soğuk hava koşullarına karşı dirençli olmasının yanında arzu ettiği su miktarı da son derece düşüktür.

Bodur Şefkat Çiçeği

Agapanthus umbellatus ismi ile de tanınan bodur şefkat çiçeği, her alanda rahatlıkla yetiştirilebilen bir bitki çeşididir. Güneş ışığından hoşlanmasına karşın soğuk iklim koşullarına karşı da dirençli bir yapıya sahiptir. Saksı içerisinde yetiştirilmek için idealdir ve yaz mevsiminde sıcaklık seviyesi yükseldiğinde çiçeklenmeye başlar. Toprağı nemli olduğu taktirde bodur şefkat çiçeğinin gücü artacaktır.

Katmerli İngiliz Papatyası

Katmerli İngiliz Papatyası çok düşük bir bakım ihtiyacına sahip olan bitkilerden biridir. Çok yıllık olan Katmerli İngiliz Papatyası genellikle pembe ve beyaz renkli çiçeklere aynı anda sahip olur fakat kırmızı renkli olanla da karşı karşıya kalınabilir. Soğuk hava koşullarına karşı son derece dayanıklı olan bu bitkinin bakımı doğru bir şekilde yerine getirildiği müddetçe solmaz.

Kardelen Çiçeği

Kardelen soğuk havalara karşı dirençli olmasıyla dikkat çeken ve pek çok alanda rahatlıkla yetişebilen bir bitki türüdür. Şu zamana kadar kardelen çiçeğinin en az -15 derecelik hava sıcaklığında bile canlılığını koruduğu ve dayanıklılık sergilediği görülmüştür. Kış mevsiminden ilkbahar mevsimine geçiş yaparken çiçeklenmeye başlayan kardelen çiçeği, bahçede yetiştirilmek için uygun bir bitki türüdür.

Deniz Lavantası

Vilmorin limonium adı ile tanınan bu bitki çeşidi, genellikle deniz kenarlarında bulunmaktadır. Bu neden ile de soğuk havaya, rüzgara, neme, sıcak havaya ve yoğun suya karşı dirençli bir yapıya sahiptir. Dayanıklılığı fazla olduğu için pek çok kişi bahçesinde deniz lavantasına yer vermeyi tercih eder. Hem pek çok renkten meydana gelmesi hem de dirençli bir bitki türü olması nedeni ile sıklıkla tercih edilir. Dirençli bitkiler arasında yer alan deniz lavantası, bazı içerisinde de bakılabilir.

Ekinezya

Echinacea purpurea bitkisi şeklinde bilinen ekinezya, neredeyse bütün doğa şartlarına adapte olabilen bir türdür. Dayanıklı bitki türleri içerisinde yer alan ekinezya kendisini hem dön gibi hava olaylarına hem de kuraklığa karşı muhafaza edebilir. Tıp alanında pek çok ilacın ham maddesi olan ekinezya, ev ve bahçelerde sıklıkla yer verilen bir bitki türüdür. Yoğun bir bakım ihtiyacına sahip olmaması nedeni ile saksı içerisinde de rahatlıkla yetiştirilebilir.

Balsam Çiçeği

İmpatiens balsamina adı ile tıp alanında tanınan bu bitki, iyileştirici özelliği ile bilinir. Şifalı bitkiler arasında yer alır ve pek çok hastalığın tedavisi için kullanılır. İmpatiens balsamina soğuk hava koşullarına ya da benzer koşullara karşı direnç gösteren en dayanıklı saksı bitkilerinden bir tanesidir. Çok yıllık olması bakımı konusunda titiz olmayı gerektirse de az ve düzenli bir bakım yapılarak uzun yıllar boyunca canlılığını koruyabilir.

Bitki yetiştirme konusunda çok deneyimli değilseniz ve bu konuda deneyim kazanmak istiyorsanız listemizde yer alan bitkiler tam da size göre. Bu dayanıklı bitkiler ile hem evinizi renklendirebilir hem de bitki bakımı konusunda deneyim kazanabilirsiniz. Sahip oldukları özellikler sayesinde çok fazla bakıma ihtiyaçları olmayan ve dirençli olan bu bitkilerin sizi mutlu edeceğinden şüpheniz olmasın.