Bohem Tarzı Ev Dekorasyonunda Uzman Önerileri

Dekorasyon işlemleri sayesinde hayat ortamınızda meydana getirdiğiniz hava, evinizde harcadığınız vakitten daha fazla zevk almanız konusunda yardımcı olur. Peki, siz hangi tarz ile evinizin dekorasyonunu yaptınız veya yapmayı düşünüyorsunuz? Yoksa bugüne kadar karşı karşıya kaldığınız dekorasyon tarzlarının hiçbiri esasında tam anlamı ile sizi yansıtmıyor mu? O halde bohem stil ev dekorasyonuyla tanışmanızın vakti gelmiş demektir!

Gelin, bohem nedir beraber inceleyelim ve sonrasında özgür ruhlara yönelik olan bohem tarz dekorasyonun ayrıntılarına göz gezdirelim.

Bohem Ne Demek?

“Bohem” kelimesinin kökeni, 19. yüzyılda Orta Avrupa’nın Bohemya bölgesinde hayatını devam ettiren sanatçıların, entelektüellerin ve özgür düşünceye sahip olanların sıra dışı hayat tarzlarına dayanır. Fakat zaman içerisinde bohem kelimesi, coğrafi kökenlerini geçerek daha büyük bir kültürel ve sosyal bakış açısı meydana getirir. Buna göre bohem, aslında daha özgür bir hayat tarzını arzu edenlerin toplumsal kuralları yok saymasını da temsil eder. Burdan hareket ile hayat tarzı, oldukça kişiseldir diyebiliriz.

Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir?

 İç tasarım evreninde bohem stil, hayat ortamlarının dekore edilmesinde dinamik, eklektik ve özgür ruhlu bir yaklaşım olarak ön plana çıkıyor. Göçebe yaşamdan esinlenen ve bireyselliği, yaratıcılığı ve uyumsuzluğu yansıtan bohem tarz, kurallar ile bağlantılı olmayan dekorasyon fikirlerinin başında yer alıyor. Kuvvetini canlı renk tonlarından, etnik desenlerden ve kural tanımazlıktan alan bu tarz sayesinde ev dekorasyonunda farklı bir etki oluşturacağınız konusunda endişeniz olmasın.

Ayrıntılara girmeden evvel bohem stil dekorasyonunun ön plana çıkan niteliklerini sıralayarak başlayalım:

·     Eskiye yönelik etkilere sahip mobilyalar daha sık kullanılır. Bu sebepten dolayı bohem dekorasyon yaparken nostaljik ögelere yer verilir.

·     Bohem ortamlardaki mobilyalar genel olarak vintage, tekrardan tasarlanmış ve üretimi elle yapılmış parçaların harmanlanmasıdır. Davetkar ve konforlu bir hava oluşturan peluş minderler, büyük boyutlu kanepeler ve yerde oturma bölümü ile rahatlık oldukça önemlidir.

·     Bohem stil dekorasyonda renklerin de mühim bir konumu olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bohem tarz bu hususta da özgür bir ortam sunup her şeyi tamamı ile sizin düş evreninize bırakır. Genel olarak canlı renklerin birlikte kullanılması ile meydana getirildiği bilinse de bohem stil dekorasyonu yaşama geçirirken mat, parlak, pastel ve karşıt renk tonlarını arzu ettiğiniz gibi kullanabilirsiniz.

·     Çiçek desenlerinden etnik desenlere kadar desenleri harmanlayıp bir araya getirmek de ayırt edici niteliğidir.

·     Göçebe ruhundan esinlenen bohem stil, genel olarak dünyadaki farklı kültürlerden çeşitli öğeleri birleştirir. Hint ve İran halıları, Afrika eserleri ve Fas fenerlerinin bir araya gelmesi, bohem iç ortamları açıklayan küresel bir stil oluşturur.

·     Doğayı sarmalayan bohem ortamlarda genel olarak bolca yemyeşil ve asılı bitki yer alır.

·     Rattan, ahşap ve jüt gibi natürel materyaller bohem stil mobilya ve dekorasyon malzemelerinde yaygın bir şekilde kullanılır.

·     Bohem stil, bireysel sanat eserlerinin ve “kendin tasarla” materyallerinin kullanılmasına da yönlendirir. Tablolar, çerçeveli baskılar ve fotoğraflar ile dolu galeri duvarlar, ortama kişisel yansımalar verir.

·     Bohem stilde doku da son derece önemli bir role sahiptir. Püsküllü şallar, işlemeli kumaşlar ve makromeden yapılmış duvar askıları gibi çeşitli materyallere yer verilmesi, mekana derinlik katar ve sıcaklık verir.

Bohem Tarz Salon Dekorasyonu

Salonunuzda veya oturma odanızda bohem tarzı kullanmayı arzu ediyorsanız ikinci el eşya satışı yapan dükkanlardan eski mobilyalar almanızın sonrasında gereken bakımı yapabilir veya vintage tasarıma sahip yeni mobilyalar edinebilirsiniz. Modern tasarıma sahip mobilya kullanıyorsanız koltuk örtüleri, rengarenk kırlentler, etnik desene sahip masa örtüleri gibi bohem tarz dekorasyon materyalleri de tercih edebilirsiniz.

Değişik döşeme alternatifleri, doğal materyalleri ve kombin yaklaşımı ile bohem tarz koltuk takımı tercih ederek bohem stilin özgür ve hayalperest ruhunu yansıtabilir; salonunuzda sanatsal, konforlu ve davetkar bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Ayriyeten yere yakın olan mobilyalar da bohem stil için son derece göze çarpan ögelerden biridir. Örneğin evinizde pufları tercih edebilir, yerde büyük minderlere yer verebilir veya palette koltuk oluşturabilirsiniz.

Bohem stil dekorasyonda ortamı dinamik hale getirmek amacıyla canlı renk tonlarına yer verebilir, desen tercihinde de özgür hareket edebilirsiniz. Çünkü bu tarzda yalnızca bir renk ya da desene odaklanma durumu mevzu bahis değil. Canlı ve hareketli bir hava oluşturmak için renkleri harmanlayıp bir araya getirmekten uzak durmayın. Duvarlarınızda bitki desenine sahip olan duvar kağıtları kullanıp kırlentlerinizde etnik desenlere, halınızdaysa geometrik şekillere yer verebilirsiniz. Tabi yine de renklerin birbiri ile uyumlu olmasına önem vermek, şık ve ruhsal olarak sizi yormayacak bir ortam meydana getirmek için olmazsa olmaz.

Çeşitli tekstil malzemelerini tercih etmek de bohem tarzın ayırt edici bir niteliğidir. Farklı desen ve dokulara sahip olan battaniye, kırlent ve kilimlere yer verebilirsiniz. Baskılı minderler ile işlemeli şalları bir araya getirebilir, çeşitli büyüklüklerde ve tasarımlarda kilimler ile de bohem stil oluşturabilirsiniz.

Duvar halıları ve dokuma duvar süslerinin bir araya gelmesinden meydana gelen gir galeri duvarı yapabilir; süslü çerçeveli aynalar, el üretimi ya da vintage maskeler ve eserlerle duvarınızı renklendirebilirsiniz. Ortama natürel bir temas yapmak için saksı bitkileri ya da asılı yeşillikleri konumlandırabilir, hasır ya da rattan mobilyalar ile bohem tarzı bütünleyebilirsiniz.

Yumuşak ve dağınık ışıklandırma, bohem atmosferi kuvvetlendirir ve ortama büyülü bir temas yapar. Sizde sıcak mekan ışıklandırması ile konforlu ve davetkar bir hava oluşturabilirsiniz. Ayriyeten eşsiz tasarımlara sahip olan ip ışıkları, Fas fenerleri ya da yer ve masa lambalarına yer vererek bohem tarzı bütünleyebilirsiniz.

Bohem tarza sahip salon dekorasyonu için mobilyalarınızı konforlu alanlar ve sohbet köşeleri oluşturacak biçimde dizmenizi tavsiye ederiz. İnsanların bir araya gelebileceği, yoğunluğunu atabileceği ve samimi sohbetler edebileceği ortamlar meydana getirmek amacıyla minderler, kilimler ve alçak masalara yer verebilirsiniz.

Bohem Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bohem stil yatak odası oluşturmak için kişiselliğinize, özgürlüğünüze ve hayal gücünüze sonuna kadar müsaade etmeniz gerekir. Cesur renk tercihlerinden eklektik desen ve doku harmanına kadar her unsur, bohem stili yansıtır ve özgür ruhlu mekana katkı sağlar. Bu sebepten dolayı içinizdeki bohem ruhun harekete geçmesine müsaade edin!

Bohem yatak odaları genel olarak zengin ce cesur bir renk kataloğuna sahiptir. Sıcak ve toprak tonları, koyu ton kırmızılar, hardal sarıları, zümrüt yeşilleri ve mavi tonları ile görsel açıdan hareketli bir ortam meydana getirebilirsiniz. Bambu, rattan ya da ahşap ayrıntılar gibi natürel materyaller ile bohem stile destek olabilirsiniz.

Vintage ya da el yapımı temaslara sahip kişilikli mobilyalara yer verebilirsiniz. Alçak platformlu bir yatak, vintage tarzda komodinler ya da renkli sandalye ile ön plana çıkarabilirsiniz. Yatağınıza çeşitli desen ve dokulara sahip olan farklı kırlentler ilave ederek sıcak ve davetkar bir hava meydana getirebilir; yorgan, battaniye ve duvar halılarını birlikte kullanarak kendi stilinizi sergileyebilirsiniz.

Duvarlarınızı büyüleyici sanat eserleri ile renklendirerek galeri duvarı yapabilir, makrome duvar ürünleri ile sanatsal bir bakış verebilirsiniz.

Zeminde çeşitli desen ve dokulara sahip olan kilimlere yer verebilirsiniz. Vintage İran halıları, renkli bohem tarzı halılar, hatta suni kürkten halılarla ortama derinlik ve sıcaklık verebilirsiniz.