Bitki Bakımı İçin En Etkili Yöntemler

Yeşil ve çiçekli olan bitkiler yaşam alanınızın ya da ofisinizin görüntüsünü güzel bir hale getirmek ile kalmaz, aynı zamanda sağlığınız üzerinde de olumlu etki oluşturur. Ancak bazı zamanlarda bitkilerimiz için doğru şartlar oluşturulmadığı için kuruyup ölebilirler. Bitkileriniz ile her daim beraber olabilmek için gerekli olan bilgileri ve detayları bu yazımızda siz okurlarımız için bir araya getirdik.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan bir araştırmaya göre yaygın bir şekilde evlerde bulunan bitkiler, etkili ve doğal bir biçimde ortamdaki havayı temizlerler. Bu da bitkilerinize, canlılıklarını devam etmelerini sağlayacak biçimde titiz bir bakım gerçekleştirmeniz için bir başka sebeptir.

Edindiğiniz pek çok bitki ile beraber, bitkinin çeşidine göre hazırlanmış bakım yönergeleri de verilmektedir. Pek çok bitkinin gelişimine katkı sağlayacak birkaç genel tavsiye bulunmaktadır. Bitki yetiştirme ile alakalı dikkat edilemsi gereken unsurları aşağıdaki gibidir.

Bitkilerinizi güneş ışığını direk görmeyen, yarı aydınlık alanlara yerleştirin

Bitkilerin gelişmesi için natürel ışık en olumlu etkiyi oluşturur fakat bazı bitki türleri odadaki florasan ışıkta da gelişmeye devam edebilir. Çiçekleri olan saksı bitkilerinin çoğunluğunu, olabildiği kadar çok miktarda çiçeklenebilmesi ve çiçeklerin yeterli seviyede renkli olabilmesi için iyi ışık gören alanlara yerleştirilmesi gerekmektedir. Güzel yapraklara sahip olan süs bitkileri ise düşük düzeyde ışık altında gelişim gösterebilir ve ışığın düşük olduğu alanlara konumlandırılabilir.

Bitki toprağının her daim nemli olması gerekir

Bitkilerin susuz kalmalarına ve sonrasında solmaları durumuna karşı tedbir alınması gerekir. Bitkiler için çoğunlukla çok fazla veya çok düşük su son derece olumsuz bir etki oluşturur. Çok fazla sulama yapıldığı zaman bitkinin kök kısımları su içerisinde kalacağından dolayı kök kısımlarında çürükler ortaya çıkar. Yeterli sulama yapılmadığı zaman ise bitki ihtiyaç duyduğu suyu alamayacağından dolayı kuruluk meydana gelir. Bitkiniz hakkında doğru bilgilere sahip olup doğru vakitte sulama yaparsanız uzun bir müddet canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkilerin yer aldığı alanın sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edin

Bitkiler en iyi biçimde canlı olabilmek için sıcaklığın yeterli seviyede olmasına ihtiyaç duyarlar. Genellikle bitkilerin sağlıklı olabilmesi için gereken ısı miktarı 18-22 derece arasındadır. Bitkinizi direk güneş ışığına, ısıtıcı ya da soğutucu cihazlara karşı muhafaza etmelisiniz. Yukarıdan hava veren fanların direk altında yer almayacak biçimde bir alana yerleştirmeniz uygundur. Televizyon ve radyatör gibi cihazların üzerine veya yakınına konumlandırmaktan kaçının. Bu gibi cihazlar dışarıya ısı yansıtırlar ve bu durumda bitkilerin su kaybı yaşamasına yol açar.

Bitkilerin konumunun sabit kalmasına dikkat edin

Bitkilerinizin sağlıklı bir biçimde gelişim sergilemesi için istikrar son derece mühimdir. Bitkilerin konumunda çok fazla değişiklik yapmamaya dikkat edilmeli ve onların da birer canlı olduğu göz ardı edilmemelidir. Şayet çok fazla bitki konumunda farklılık yapıyorsanız bu durum bitkinizin strese girmesine neden olabilir. Strese giren bitkilerinizden elde ettiğiniz netice de sizi mutsuz edecektir. Bitkilerinizin dağınık bir görüntüye sahip olmaması amacıyla dekoratif saksıların kullanımına başvurabilirsiniz. Doğal dekoratif saksılar ile bitkileriniz düzenli bir biçimde arzu ettikleri alanda kalabilirler.

Bitkilerinizi güvenli yerlerden satın alın

Bu nokta hem evinizde varlığını devam ettiren bitkilerin sağlığı hem de edileceğiniz bitkinin sizinle geçireceği yaşamı için son derece mühim. Bitkilerinizi bilinen ve güvenli satıcılardan almalısınız. Böylelikle hem fikir alabileceğini kişilere erişmiş hem de sağlıklı bitkiler ile güzel dizaynlar elde etmiş olursunuz.

Bitkilerinize ilginizi verin

Bitkilerin de canlı birer varlık olduğunu, her şeyden evvel onlarında sevgiye ve ilgiye muhtaç olduğunu bilmeyen yoktur. Her gün çiçekleriniz ile alakadar olup onları izlerseniz bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu şeylerin de farkına varabilirsiniz. Her bitkinin su, ışık ve nem gereksinimi birbirinden ayrıdır ve siz her birinin hakkında ayrı ayrı bilgi sahibi olup her biri ile özel olarak ilgilenerek sağlıklı şekilde nasıl gelişebileceklerini öğrenebilirsiniz. Böylelikle bitkilerinizin bakımını daha iyi bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Saksı ve toprak değişimi yapmaktan çekinmeyin

Saksı ve toprak değişimini rutin aralıklarla gerçekleştirmek bir çok avantaj sağlamaktadır. Yapmış olduğunuz saksı ve toprak değişiklikleri yetiştirmiş olduğunuz bitkilerinizin ya da çiçeklerinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerine kolaylıkla ulaşılmasını mümkün kılmaktadır. Ayriyeten bitkinin sağlıklı bir gelişim sergilemesi için de son derece mühimdir. Toprak içerisinde yer alan vitamin ve mineraller bitki gelişimi üzerinde etkilidir. Ayriyeten bir müddet sonra topraktaki vitamin ve mineral düzeyi düşer, kuruluk baş gösterir. Aynı saksı içerisinde yaklaşık olarak bir sene kadar kalan bir bitkinin toprak değişikliğini yapmak ve bunu yaparken bir önceki saksıdan daha geniş bir saksı kullanmak son derece önemli bir adımdır. Büyüyen ve gelişen kök kısımları için daha geniş bir saksı tercih edilmesi uygun olacaktır.

Eğer sizlerde sağlıklı bitkiler elde etmeyi arzu ediyorsanız bu ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Bu püf noktalar sayesinde sağlıklı bitkiler elde edecek ve evinizde güzel bir görüntü ortaya çıkaracaksınız. Hem bitkileriniz sağlıklı olduğu için iyi gelişecek ve sağlıklı olacak hem de siz aldığınız sonuçlardan mutlu olacaksınız.