Balkon ve Teras Dekorasyonunda Yeni Trendler

Evlerinizin açık alana giden köşeleri, teras, balkon, bahçe ve verandaları değerlendirmenin zamanı geldi. Rahatlık seviyesi yüksek tercihler ile yaratıcı fikirlerin izini sürmekteyiz. Yorgun vücutlarımız çatı teraslar, ufak balkonlar ve bahçelerde rahatlayarak gücünü topluyor. Bu sebepten dolayı havalar ısındığı zaman bu alanlarda konfor seviyesini artırmak biz ev sahiplerine düşüyor. Pratik çözümler ile ufak metrekareler için yaratıcı düşünceler ve trendlerin izini süren dekorasyon fikirlerini siz okurlarımız için bir araya getirdik.

Ortamınızı Hafifletin

Balkon ve teras gibi açık alanlarda tercih ettiğiniz mobilyaların hafif olması son derece mühimdir. Çünkü ortamınızın metrekaresi kısıtlı ise bu mobilyaların yerinde sıklıkla değişiklik yapılacak, güneş ve yağmur durumuna göre yerlerinden başka bir yere taşınmaları gerekli olacaktır. Bambu materyalden üretilmiş sandalye ve masalar ağırlık olarak en hafif olanlardır.

Mimaride bambuyu usta bir şekilde kullanabilen mimarlardan biri olan Vietnamlı Vo Trong Nghia bu çevreci materyali 21. yüzyılın çeliği şeklinde nitelendiriyor. Günümüzde pek çok tasarımcının dış ortam mobilyalarında kullandığı bambu sürdürülebilir ve dayanıklı formu ile ön plana çıkıyor.

Doğal Dokular İle Karoları Birleştirin

Evlerinizin doğaya açılan ufak balkonu ya da terasının doğal dokular ile biçimlenmesi gerekir. Mesela, doğanın bütünlüğünü muhafaza etmek için terasınızda ya da balkonunuzda suya, güneşe ve aşınmaya karşı dirençli ahşap karoların kullanımını tercih edebilirsiniz. Bunun yanında bambu materyalden tasarlanmış ürünler, hasır sepetler, seramik saksılar ve bitkiler ile balkon ya da terasınızda hayalinizdeki ortamı çok kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

Dar Ortamları Değerlendirin

Aldığınız sehpa ve sandalyelerin istif yapabilme niteliğine sahip olması ufak ortamlar için son derece önemlidir. Verandanızın köşesine bir koltuk ya da kanepe yerleştirmeyi arzu ediyor ancak sığdırmakta zorlanıyorsanız, tavandan asılmış bir salıncak daha az alan kaplayarak ortamda odak noktası oluşturacaktır.

Sahip olduğunuz alanın her bir metrekaresini işlevsel bir şekilde değerlendirebilmek için kılavuz ortamda nesnelerin konumlandırılmasında yataydan çok dikeye eğilim göstermeniz gerektiğini belirtiyor. Bu kural aynı zamanda yetiştirmiş olduğunuz bitkiler için de geçerlilik göstermektedir. Botanik evreninin yeni gözdeleri makrame örgülü saksılardan bir grup meydana getirilebilir, duvarınızda dikey bahçeler oluşturulabilir ya da bir raf mekanizması aracılığı ile bitkilerinizin birbirinde hasar bırakmayacak biçimde bu raflara konumlandırabilirsiniz.

Balkonunuzun Sahip Olduğu Yapıyı Değerlendirin

İnce ve uzun bir yapıya sahip olan balkonunuz var ise bu forma uyum sağlayacak mobilyalar tercih etmeye özen gösterin. Duvara dayayacağınız bir divan ya da bank, koltuk ve sandalyelere kıyasla daha düşük bir alan kaplayacaktır. Ayrıyeten üstüne konumlandırdığınız renkli minder ve yastıklar ile hem rahat hem de dekoratif bir alan oluşturabilir böylelikle diğer balkon sahiplerini kıskandırabilirsiniz.

Ortamın size vermiş olduğu mimari katmanlardan faydalanmayı unutmayın. Balkon demirlerine asmak için askılar, duvarda sabitleyebileceğiniz dış ortam aydınlatmaları ve aplikler bunlara verilebilecek en iyi örnekler.

Ateşin Çekici Özelliğinden Faydalanın

Şöminen kış mevsimine özel olduğu düşüncesini yıkan dış ortam şömineleri serin yaz akşamlarında içinizi ısıtırken ayrıca romantik ve davet eden bir hava oluşturuyor. Evinizin tarzına ve gereksinimlerine göre barbekü olarak da kullanabileceğiniz rustik bir model tercih edebilir ya da daha modern heykele benzeyen bir görüntüye sahip tasarım seçebilirsiniz. Ateşin çevresine yerleştireceğiniz oturma grubunuzda eğlenceli arkadaş davetleri planlayabilir, alevlerin etkileyici havasının zevkini sürebilirsiniz.

Eğlence Kozanızın Kabuğunu Göz Ardı Etmeyin

İç İçe hayatımızı devam ettirdiğimiz şehir yaşamında soluklanmak ve birazda eğlenmek için çıktığımız balkon ya da terasımızda yan komşular ile temas halinde olmayı arzu etmeyiz. Uzakdoğu tarzı bambu materyalden üretilmiş bir paravanla egzotik bir hava oluşturabilir, paravanın üstüne kuruttuğunuz bitkileri ya da sepetleri yerleştirebilirsiniz.

Hem perde hem de gölgelik vazifesini yerine getiren, yukarıdan aşağıya doğru sarkıtabileceğiniz hasırlar ile estetik bir görünümün yanında eğlence köşenizin arzu edilmeyen görüntülerden muhafaza edilmesini sağlayabilirsiniz. Marangozdan isteyeceğiniz ahşap separatör de aynı vazifeyi yerine getirecektir ancak tercih edeceğiniz ahşabın ortamdaki doğal dokular ile uyumlu olmasına özen gösterin.

Deniz Hissini Yansıtın

Denize benzeyen kurgular ile doğayı hayatının merkezine yerleştiren bir ortam oluşturabilirsiniz. Akışkanlık, hafiflik, naturel ahşaplar, deniz altı evreninden ilham alan desen ve şekiller, çizgili tekstil ürünleri, hasır yastıklar ve deniz kabukları balkon ve teraslarınızın dekorasyon anahtarları içerisinde yer alıyor.

Kurutulmuş palmiye yapraklarından tente vazifesini yerine getiren bir gölgelik oluşturabilir arzu ederseniz tek kişilik misafir yatağınızı balkona yerleştirerek çekiciliği yüksek bir siesta köşesi hazırlayabilirsiniz. Sahil hissiyatını yansıtmak için mavi ve beyaz rengin hakimiyetini balkon ve terasınızda kullanmalısınız.

Renk Krallığınızı Kurgulayın

Açık ortamlarda ideal renk kullanımı yeşilin içerisinde görsel bir ahenk elde etmenizi sağlayacaktır. Canlı renk tonlarını birlikte kullanmaktan uzak durmayın. Yaz ayları rengin, hareketliliğin ve eğlencenin zamanı. Egzotik çiçek desenine sahip olan yastıklar, renkli dokuma halılar, farklı renkli çiçek ve bitkiler ortamınızın enerjisi artırmakla kalmayacak size doğanın kucağında bir renk terapisi sunacak

Açık Ortam Odaları Oluşturun

Balkon ve teraslar evinizin bir uzantısı olmaktan ziyade neredeyse evlerin hayat noktası olarak nitelendiriliyor. Artık yalnızca güzel havaların olduğu zamanlarda değil neredeyse yılın her dönemi oksijeni bol açık alanda vakit geçirme taraftarıyız.

Balkon ya da çatı terasınızda tasarlayacağınız bir cam oda içerisinde rahat bir oturma alanı ile sıcak ve samimi bir oturma köşesi oluşturabilirsiniz. Hoş muhabbetler ve arkadaş davetleri için uygun bir mekan meydana getirecek açık hava odalarının dekorasyon şifreleri içerisinde rahatlık seviyesi yüksek tercihler, hasır kilimler, fenerler, mumlar, askılı saksılar, minderler ve yastıklar yer alıyor.

Işıkların Büyüsüne Kendinizi Bırakın

Titrek alevleri ile ortamda romantik bir his uyandıran mumlar, balkon ve terasınızın farklı yerlerine astığınız fenerler ve loş aydınlatmalar ile cazibe seviyesi yüksek bir dış ortam aritmetiği oluşturabilirsiniz. Aydınlatmalarınızda daha düşük watt gücüne sahip olanlar ile daha çok ışık üreterek enerji tasarrufu sunan LED ampuller kullanın. İhtiyaç duyulandan fazla güce sahip olan ampulleri seçerseniz gözünüzü rahatsız edecek bir ortam ile karşı karşıya kalırsınız. Dış ortam aydınlatmalarını asarken hem konum hem de ışığın gözle temas noktasını değerlendirmek gerekir. Duvara askı ile konumlandırılan aydınlatmalarda genel olarak göz seviyesinin bir miktar üstü ideal uygulama yüksekliği olarak kabul ediliyor.