Bakımı En Zor Çiçekler Hangileridir?

İlgi bekleyen çiçekler, düzenli bakım ve titizlik gerektiren bitkilerdir. Bu bitki türleri, uygun sulama, ışık, toprak ve besleme şartlarına gereksinim duyarlar. 

İşte ilgi bekleyen çiçek türleri: 

Orkide: Orkideler, göz kamaştırıcı çiçekleri ile ön plana çıkar, fakat özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. İdeal sulama, yüksek oranda ben ve ışık ihtiyacına sahiptirler. 

Aztek Çiçeği (Gazania): Bu renkli bitkiler, güneşli alanlarda mutlu olurlar. Periyodik sulama ve iyi bir drenaja sahip olan toprağa ihtiyaç duyarlar.  

Gül (Ross): Gül, hoş çiçekleri ile meşhurdur fakat periyodik budama ve beslenme ihtiyacına sahiptirler. Toprak ve su gereksinimlerine özen göstermek mühimdir. 

Fuşya (Fuchsia): Fuşya çiçekleri göz kamaştırıcı bir görüntüye sahiptir. Fakat iyi hirnhava sirkülasyonu ve yüksek oranda nem arzu ederler. 

Adnan (Azalea): Asmanlar, ihtişamlı çiçekleri ile ön plana çıkarlar, fakat asitli toprak ve yüksek oranda neme ihtiyaç duyarlar. 

Kapalı Kamelya (Camellia): Bu bitkiler yalnızca senenin belirli zamanlarında çiçeklenirler ve uygun bakımların yapılması gerekir. Orta seviyede ışık ve iyi drenajlı toprakların kullanılması uygun olacaktır. 

Hibiscus Çiçeği: Bu bitkiler, sıcak ve nemli ortamlarda mutlu olurlar. Periyodik sulama ve gübreleme yapılması bu bitki için mühimdir. 

Zambak (Lily): Zambaklar hoş kokuları ve büyük boyutlu çiçekleriyle meşhurdur, fakat bu bitkiler için drenajı iyi olan toprak ve bolca su verilmelidir. 

Kaktüs ve Sukulent: Kaktüs ve sukulentler, düşük su ihtiyacına sahip olan bitkilerdir. Fakat ideal ışık ve saksı tercihi mühimdir. Periyodik bakım ve sulama ihtiyacına sahip değildirler, fakat sulama yaparken dikkatli olmak gerekir. 

Bu bitki türleri, uygun şartlarda yetiştirildiği taktirde göz kamaştırıcı çiçekler açabilirler, fakat bitki bakımı ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bitkinizin özel gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu gereksinimlere özen göstermek, sağlıklı ve güzel çiçekler elde etmenize yardım edecektir. 

Bakımı zor bitkiler, daha çok ilgi, dikkat ve özel şartlara ihtiyacı olan türlerdir. Bu bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve çiçekli halde kalması için bazı özel ihtiyaçları bulunmaktadır. İşte bakımı zor olan bazı bitki çeşitleri: 

Orman Kokulu Menekşe (Viola odorata): Bu bitkiler sıcak iklimler yerine soğuk iklim bölgelerinde mutlu olurlar. İyi drenaja sahip asitli topraklar ve düşük sıcaklığa sahip olan ortamlar onlar için uygundur. 

Kutsal Lotus (Nelumbi nucifera): Lotus bitkisi büyük ve ihtişamlı çiçekleri ile meşhurdur. Fakat bu bitkinin yetişmesi için uygun olan alan büyük bir gölettir. Kutsal lotus yetiştirilmek isteniyor ise sıkı bir bakım uygulanmalıdır. 

Vanilya Orkidesi (Vanilla planifolia): Orkideler zaten bakımı güç olan bitki türleridir. Fakat vanilya orkidesi, bilhassa uygun nem, ışık ve sıcaklık koşullarına ihtiyaç duymaktadır. 

Açelya (Azalea): Açelya bitkisi hassa bir yapıya sahiptir. Bilhassa asidik toprak, düşük seviyede sıcaklık ve yüksek oranda nem arzu ederler. 

Gümüş Tırmanıcı (Senecio rowleyanus): Gümüş tırmanıcı, sıklıkla suya gereksinim duyan ve bilhassa ışık ve sıcaklık noktasında hassas bir yapıda olan bir sukulent çeşididir. 

Yasemin (Jasminum): Yasemin bitkisi sahip olduğu hoş koku ile meşhurdur. Fakat bu bitki türleri bilhassa kış aylarında iç ortamlarda yetişirken özel bir bakıma ihtiyaç duyabilirler. 

Lily of the Valley (Convallaria majalis): Bu hoş kokuya sahip olan bitki, asidik ve iyi drenaja sahip olan topraklarla soğuk ortamlardan hoşnut olur. 

Strelitzia reginae: Biricik bitkisi, büyük boyutlu ve göz kamaştırıcı çiçekleri ile bilinir. Fakat iyi drenaj, yüksek oranda güneş ışığı ve saksı büyütme ihtiyacı doğurur. 

Çilek Begonyası (Begonia semperflorens): Bu begonya çeşidi bilhassa yüksek oranda ben ve düşük ortam sıcaklığını arzu eder. 

Listemizde yer alan bu bitki türleri, bakımı daha güç ve titizlik gerektiren bitki türleri içerisinde bulunur. Uygun bakım şartları oluşturulmaz ise bu bitkilerde problemler meydana gelebilir. Şayet bu gibi bitkiler yetiştirmeyi arzu ediyorsanız, bitkinin özel gereksinimleri hakkında doğru bilgi sahibi olmak ve bu gereksinimleri karşılamak için gerekli olan çabayı sergilemeniz mühimdir. 

Bitki bakımı ile ilgilenmek insan ruhuna iyi gelen bir uğraştır. Bitki yetiştirme konusunda bilgi sahibi olmayan ancak denemek isteyen birçok kişi vardır. Bu kişilerden bazıları denemekten zarar gelmez diyerek bu yolculuğa başlarken, bazıları da ya beceremezsem deyip vazgeçmektedir. Her ne olursa olsun her insan hayatında bir defa bir bitki ile ilgilenmeyi denemelidir. Yetiştirilmek istenilen bitki hakkında gereken bütün bilgiler edinilerek bitki bakımına başlanılabilir. Verdiğiniz emeğin karşılığını aldığınız ve güzel çiçeklere sahip bitkiler elde ettiğinizde daha fazla bitki edinmek isteyeceksiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki her bitki kendine özeldir ve kendine has zorlukları vardır.