Bahçeniz İçin En Popüler Sulama Ürünleri

Hayatımızı devam ettirdiğimiz çevre, sağlık ve yaşam kalitemiz açısından büyük bir öneme sahiptir. Bilhassa evin bahçesi ve etrafındaki yeşil alanlar hem görüntü bakımından hoşluk sağlar hem de sağlıklı bir ortamın elde edilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu yeşil çevrenin canlılığını devam ettirebilmesi ve sağlıklı olabilmesi için düzenli bir şekilde bakım yapılmalıdır. Bilhassa sulama, bitkilerin hayatı için büyük bir rol oynar. Bahçe sulama sistemleri bahçe bakımında olmazsa olmaz unsurlardan biridir.

Bahçe sulama sistemleri bitkilerin su gereksinimini gidermek ve toprağın nem dengesini sağlamak amacıyla tercih edilmektedir.  Her biri belli bitki çeşitleri ve bahçe boyutları için ideal olan çeşitli teknikler sunar. Bahçe sulama mekanizmaları bitkilerin periyodik ve düzgün sulanmasına yardımcı olarak sağlıklı ve verimli bir bahçe meydana getirilmesini sağlar.

Damlama Sulama Sistemi

Damlama sulama sistemi, bitkilerin direk olarak kök kısımlarına su iletmek için tercih edilen bir sulama tekniğidir. Bu yöntemde suyu bitkilere damla şeklinde ileten özel olarak tasarlanmış sulama malzemeleri kullanılır. Damlama mekanizması çoğunlukla borular ya da hortumlar ile suyu doğru yerlere damla şeklinde iletir. Bu teknik suyun direk kök kısımlarına erişmesini ve suyun kayıp düzeyini en aza düşürmesini sağlar. Damlama sistemi ile suyun verimli bir şekilde kullanılması sağlanarak sudan tasarruf elde edilir. Suyun buharlaşma seviyesini düşürür ve bitkilerin sağlıklı gelişimi için katkı sağlar. Bu sebepten dolayı bilhassa tarım arazilerinde ve bahçe sulama sistemlerinde kullanılan bir sulama tekniğidir.

Sprinkler Sulama Sistemi

Sprinkler sulama suyun yüksek oranda bir basınç ile püskürtme yapılarak bitkilere su iletilmesini sağlayan bir tekniktir. Bu yöntemde su, çoğunlukla hareketli ya da sabit sprinkler başlıkları ile bitkilerin üstüne dağıtılır. Sprinkler başlıkları, suyun belli bir açı seviyesi ve uzaklıkta püskürtülmesini sağlayarak büyük bahçeleri sulamak için uygundur. Bu mekanizma çoğunlukla çim alanları, tarım arazileri ve bahçeler için yaygın bir şekilde kullanılır. Sprinkler sulama mekanizması suyun homojen bir biçimde püskürtmesini sağlayarak bitkilerin su gereksinimini ortadan kaldırır ve sulama uygulamasını otomatik bir şekilde yerine getirebilir. Böylelikle sudan tasarruf edilir ve bitkilerin sağlıklı gelişimine destek olunur.

Sprey Sulama Sistemi

Sprey sulama sistemi bitkilerin su gereksinimini ortadan kaldırmak için tercih edilen bir sulama tekniğidir. Bu teknikte su, yüksek bir basınç ile püskürtme yapılarak bitkilerin üstüne dağılması sağlanır. Sprey sulama çoğunlukla ufak bahçelerde, çiçek tarhlarında ve süs bitkilerinin sulaması yapılırken kullanılır. Sprey başlıkları suyun dağıtılma açısını ve uzaklığını ayarlamak amacı ile tasarlanmıştır. Bu sprey başlıkları sayesinde sulama uygulamasının kontrolü sağlanır. Sprey sulama sistemi ile bitkilerin yaprak kısımlarına su doğrudan uygulanır. Böylelikle bitkilerin beslenmesi ve gelişimine destek olunur. Bunun ile beraber, suyun buharlaşma oranı ve rüzgar etkisi sebebi ile suyun etkili bir biçimde kullanılması hususunda dikkat edilmelidir.

Anti Sifon Sulama Sistemi

Anti sifon sulama, sulama mekanizmalarında suyun geri akışına engel olmak amacı ile tercih edilen bir tedbir uygulamasıdır. Bu mekanizmada suyun geriye doğru akışına engel olmak için bir anti sifon valfine yer verilir. Anti sifon valfi, suyun yönünü tek taraflı bir şekilde belirler ve geriye doğru akmasını önler. Böylece, sulama mekanizmasının içerisindeki suyun temiz kalması ve dış faktörlerden kontaminasyon tehlikesinin düşürülmesi sağlanır. Anti sifon sulama mekanizmaları genel olarak bahçe sulama sistemleri ve sulama boruları için tercih edilir.

Toprak Altı Terleyen Boru Sulama Sistemi

Toprak altı terleyen boru sulama mekanizması, bitkilerin kök kısımlarına suyun direk iletilmesine yardımcı olan bir sulama uygulamasıdır. Bu mekanizmada, toprak altına konumlandırılan özel olarak tasarlanmış borular ile suyun ağır ve kontrollü bir biçimde toprağa salınmasına yardımcı olur. Boruların üstünde mevcut olan ufak delikler aracılığıyla suyun toprak içerisine sızması ve bitkilerin kök kısımlarına erişmesi sağlanır.

Bu sulama sisteminde suyun direk olarak bitkilerin köklerine iletilmesi sağlandığı için suyun verimli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olunur. Bu sulama sisteminde suyun buharlaşma ve yüzeyden kayıp düzeyi çok azdır, bunun sonucunda da tasarruf sağlanır. Ayriyeten toprak altında meydana gelen sulama sayesinde suyun direk bitkilere erişmesi ve toprağın nem dengesinin muhafaza edilmesi sağlanır.

Akıllı Sulama Sistemi

Akıllı sulama mekanizması bitkilerin sulama gereksinimini tespit etmek ve suyun verimli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmak amacıyla tercih edilen bir teknolojidir. Bu otomatik sulama mekanizması, farklı sensörler ve otomasyon sistemleri ile bitkilerin su gereksinimini devamlı olarak gözlemler ve optimal sulama şartlarını tespit eder.

Akıllı sulama mekanizmaları genel olarak hava durumu verilerini, toprağın nem düzeyini, bitki çeşitlerini ve sulama zamanlamasının analizini yaparak suyun uygun miktar ve vakitte verilmesini sağlar. Bu mekanizmalar, suyun gereksiz kullanımına engel olur, sudan tasarruf edilmesini sağlar ve bitkilerin sağlıklı gelişimine destek olur.

Akıllı sulama mekanizmalarının ayriyeten uzaktan kontrolü de sağlanabilir. Bu özellik sayesinde kullanıcıların suyu daha etkin ve verimli bir biçimde kullanması sağlanır.