Bahçe ve Balkonlar için Şık Mobilya ve Aksesuar Seçimleri

Bahçe ve balkon, evlerinizi daha ferah yapabilen iki keyif yerlerdir. Bilhassa yaz mevsiminde belki de en fazla zaman geçirilen yerler bu alanlardır. Kent merkezinde yaşam sürdüren ve ofis yerlerinde kapalı mekanlarda zaman geçiren insanlar için balkon adeta nefes alma olanağı sunmaktadır.

Yaşantılarınızda bu derece büyük bir payı olan balkon mobilya tercihleri de tabii ki oldukça mühimdir. Evleriniz ile uyum içinde olan balkon ve bahçe dekorasyonlarıyla yaşam sürdüğünüz yeri keyifli hale getirebilirsiniz. Hayallerinizdeki balkon ve bahçe tasarımlarını gerçekleştirebilmek için tek yapmanız gerekli olan uygun bahçe mobilyalarında karar kılmak. Şimdi balkon oturma grubu modellerini tercih eder iken önem vermeniz gerekli olan mevzular hususuna daha ayrıntılı açıklama getirelim...

Balkon Mobilyası Tercih Eder İken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Balkon ve bahçe mobilyası en kötü hava şartlarına en fazla maruz kaldığından dolayı mümkün olduğunca dirençli ürünlerden yapılması gerekir. Dış mekan şartları için yapılmayan dış ortam mobilyası çabuk çürür ve sizlere daha maliyetli olur. Aynı durum balkon mobilya türleri için de geçerli olmaktadır. Yağmur geçirmeyen ya da yeterli muhafaza edici madde kapsamayan ahşaptan elde edilmiş metal mobilyalar kısa bir müddetin ardından kullanılmaz bir duruma gelecektir.

Balkon oturma grubu tercih edilir iken su geçirmeyen ahşap olmasına ve tercih edilen metal yerlerin uygun muhafaza edici ürünler ile kaplanmasına dikkat edilmesi gerekir. Başka bir söyleyiş ile: balkon ve bahçe mobilyaları tercih eder iken ilk olarak dirençliliğine ve kalitesine özen göstermelisiniz. Balkon mobilyası özen ile muhafaza edilmeli, bakımları giderilmeli ve düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Balkon Mobilya Aksesuarı Tercihi İçin İpucu

Pek çok markanın binlerce farklı modelleri içerisinden konseptinize en uygun olan aksesuarları tercih edebilirsiniz. Aksesuar balkon ve bahçe tasarımlarında balkon oturma gruplarını bütünleyici olarak oldukça mühim bir yer tutmaktadır. Dış ortamlarda tercih edilen ufak heykeller ve aydınlatmalar için meşaleler güzel bir hava yaratmaktadır. Romantik bir gece geçirmeyi arzu ediyor iseniz bahçe salıncaklarının çevresine konumlandıracağınız mumlar da oldukça tesirli olacaktır.

İdeal Bir Balkon Aydınlatması Nasıl Olması Gerekir?

Balkonu ve bahçeyi aydınlatabilmek için gereğinden fazla ışığa gereksinimiz yoktur. Uygun bir hava elde edebilmek için genel olarak hafif bir aydınlatma gerekli olmaktadır. Özel günlerde ışık kaynağının sayılarını fazlalaştırabilirsiniz. Balkonda yorgunluğunuzu atmak ve stresten uzak kalmak istediğinizdeyse çok parlak, dikkat dağıtılacak ışıktan uzak durmanız gerekir. Balkon oturma grupları çevresine konumlandıracağınız yumuşak aydınlatmalar, akşam vakitleri aile bireyleriniz ve arkadaşlarınız ile oturur iken samimi bir muhabbet yeri elde etmenize destek olacaktır.

Balkon İçin Oturma Grupları Nasıl Tercih Edilir?

Doğa ile bir araya gelmenizi temin eden bir ev yaşam yeri olan balkonlara, oturma gruplarını satın almadan evvel öğrenmeniz gerekli olan bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Balkon mobilyaları satın almadan evvel mekanın boyutuna karar kılmanız gerekir. Bu, satın almış olduğunuz mobilyanın balkon ölçüsüne ve gereksiniminize uygun olup olmadığını kesin ve doğru bir biçimde belirlemenizi ve bu duruma göre tercih yapmanızı temin edecektir.

Gereksinimlerinizi ve zevklerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Balkonunuzda yalnızca bir masa ve sandalyelere mi gereksinimiz var yoksa balkonunuzu ferah bir oturma yeri olan özel bir yere mi dönüştürmeyi arzu ediyorsunuz? Bu sualleri cevaplayarak hangi malzemeleri tercih edeceğiniz hususunda karar kılabilir ve kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

Bu adımda kişisel zevkiniz oldukça mühimdir. Size sunulan modelleri değerlendirmeden evvel kafanızda nasıl bir balkon hazırlamak istediğinize karar vermeniz gerekir. Örnek verecek olur isek salaş bir ortam elde etmeyi arzu ediyor iseniz bambu balkon oturma gruplarını seçebilirsiniz. Modern bir ortam elde etmeyi arzu ediyor iseniz rattan balkon eğlence grubu modelini düşünebilirsiniz. Ayriyeten ürün malzemesinin kalitesinin nasıl olduğuna da özen göstermeli ve bu ürünü yaşam sürdüğünüz iklim şartlarına göre tercih etmelisiniz. Mühim bir ayrıntı da oturma gruplarının büyüklüğü, alacağınız aile ferdi ve misafir sayısı kadar olması gerekmektedir.

Balkon Dekorasyonu Nasıl Olması Gerekir?

Balkonlarınızı tekrardan tasarlayabilmek için ilk olarak duvardan başlamanız gerekmektedir. Bu durum için ilk olarak nasıl bir stil elde etmek istediğinizi belirlemeli ve buna göre duvarın rengini tercih etmelisiniz. Renk tercihi yapar iken balkonunuzun büyüklüğüne önem vermeniz mühimdir. Ufak bir balkonunuz mevcut ise koyu renk tonları balkonunuzu olduğundan ufak gösterebilmektedir. Bu sebep ile ufak bir balkon için canlı bir mekan elde eden açık renkleri seçmelisiniz. Balkon duvarınızda gerek duvar taşını gerek de boyayı tercih edebilirsiniz. Balkon zemini de oldukça mühimdir. Zemini değiştirmeyi arzu ediyor iseniz seramik ya da ahşap zemin seçebilirsiniz.

Artık koltuk tercihlerine geçebiliriz. Mekanın boyutuna, tarzınıza ve cebinize göre keyif verici bir ortam elde etmenin vazgeçilmezi olan rahat balkon oturma grubu modelini denemenizde fayda var. Balkon aydınlatmaları da mühim bir adım olmaktadır. Balkonu aydınlatabilmek için duvar lambası da tercih edilebilir. Ayriyeten aydınlatma için sık sık son dönemlerde satın alınan ve güneş enerjisi alan solar aydınlatma malzemelerini de seçebilirsiniz. Artık ufak ayrıntılar ile balkonunuzu süslemeye başlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için, balkonun alakalı odalarını açık renkler ile önceden düzenleyebilirsiniz.

Tüm mevsim balkonlarınızı çiçekler ile süslemeyi arzu ediyor iseniz çok senelik çiçekli bitkiler olan begonya, sardunya, krizantem gibi çiçekleri tercih edebilirsiniz. Ayriyeten ince yapılı halılarla balkonunuzda rengarenk bir ortam elde edebilirsiniz. Ferah bir ortamınız mevcut ise, armut koltuk ve büyük yastık da tercih edebilirsiniz. Hatta dış ortamda doğal bir atmosfer elde etmek için balkon oturma grubu ahşap aksesuarla bütünlenebilir. Bu tesiri oluşturmak için ahşap raf sistemi, ahşap obje ve çiçeklerin büyütüleceği hasır sepetler tercih edilebilir.