Bahçe Terapisi: Çiçeklerle Stresi Azaltın

Çiçekler ve bitkiler olmadan hayatımızı devam ettirdiğimiz alanlar son derece kasvetli ve klinik bir görüntüye sahip olabilir. Aynı zamanda iç ortam havası ve genel sağlık durumumuz üzerinde de olumsuz bir etki gösterebilir. Ruh haliniz ve sağlığınıza pek çok yarar sağlamak için birkaç saksı bitkisi ve iç mekan çiçeği alarak gününüzün aydınlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıyeten aldığınız bitkiler evinizin çok daha şık ve rahat bir görüntüye kavuşmasına sebep olacaktır. Bitkilerin faydası saymakla bitmez bu sebepten dolayı evinize bitki almaktan kaçınmamalısınız.

Stres Seviyesini Azaltır

İnsanın doğa ile olan ilişkisini odak noktası olarak alan felsefe dalına biyofili denir. Rüzgarın tenine temas etmesi, bulutları izlemek, ormanda gezinmek ve güneşin tadını çıkarmak gibi durumlar insanlara ilkel seviyede temas edebilir. Fakat, günümüz insanları iç ortamlarda çok fazla vakit harcadıklarından dolayı doğa ile arasında olan bağı yitirmiştir. Ancak bulunduğunuz ortamlara bitkiler alarak sağlığa yeniden döndürülebilir. Çiçekler, bitkiler, yaşayan duvarlar ve su nitelikleri ile doğal güzellikleri benzetmeye çalışmak sizlere huzur verebilir ve stres seviyenizi azaltabilir. Bu sebepten dolayı, kendinizi daralmış hissederseniz, evinizi de güzelleştirecek bir bitki edinmeyi aklınızda bulundurun.

Ruh Halinin İyileşmesine Yardımcı Olur

Canlı renk tonları, güzel kokuları ve taze oksijeni ile çiçekler ve bitkiler kesinlikle bulunduğunuz ortamın aydınlanmasını sağlayacak ve ruh halinizi iyileştirecektir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre yaşadığınız ortamda çiçek ya da bitki bulundurmak, ruh halinizi birkaç güne kadar varan olumlu bir etki bırakır. Saksı bitkileri, uyguladığınız bakımlar sayesinde açtığı zaman size seratonin sağlar. Aldığınız netice sonrasında başarı duygunuz yükselir. Eğer herhangi bir tecrübeye sahip değilseniz uzun ömürlü ve fazla bakım gerektirmeyen bitkileri tercih ederek ev ortamınızı güzelleştirebilirsiniz.

İyileşme Hızını Artırır

İyileşme odalarında yer alan bitkilerin ve hoş doğa manzaralarının hastalara iyileşme sürecinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Bol yeşilliklerin olduğu çalışma ortamlarında hastalık izni alınan günlerin sayısının çok daha düşük olduğu bildirilmiştir. Ev ortamınızı bitkiler ve çiçekler ile renklendirmeyi tercih ederseniz, rahatlamayı hızlandıracak ve iyileşmeden sorumlu olan hormonların üretim seviyesinde artış meydana getireceksiniz. Aynı zamanda bitkiler boşluğu taze oksijen ile doldurduğundan dolayı bu durumda iyileşme konusunda önemli bir role sahip olmaktadır.

Performans ve Enerji Seviyesini Yükseltir

Kendinizi daha enerjik ve canlı hissetmenizin en basit yolu, bulunduğunuz ortamı doğa ve bitkiler ile çevrelemektir. Bitkiler mutluluk duygularını harekete geçirerek ruhu yükseltir. Ayrıyeten insanlara ve hayata karşı daha olumlu bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olurlar. Böylelikle kendinizi çok daha aktif ve canlı hissetmiş olursunuz. Bitkileri ev, ofis, okul ve benzeri herhangi bir yere yerleştirerek performans ve enerji seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Gürültü Seviyesini Azaltır

Şehirde yaşamını devam ettiren kişiler, bu hayatın ne kadar gürültülü olduğunun da farkındadırlar. Dışarıdaki arabalar, çim biçme makinelerinin sesi, yaprak üfleyiciler, dışarıda oyun oynayan çocuklar, şantiyeler ve benzeri bütün durumlar evinizdeki huzurlu ortam üzerinde olumsuz bir etki oluşturabilir. Her insan her gün sinir bozan ve stres oluşturan birçok etken ile karşı karşıya kalabilir. Yüzyıllar boyunca insanlar gürültüye engel olmak ve yaşadıkları alanları daha özel ve huzurlu bir duruma getirebilmek amacı ile dış mekan bitkilerini kullanmayı tercih ettiler. Bizlerde aynı şeyi evimizde sessizliği ve huzuru sağlamak için iç mekan bitkilerini kullanarak gerçekleştirebiliriz. Bitkilerin yaprak kısımları sesleri emer, kırınır ve arka planda oluşan gürültüyü yansıtır. Böylelikle evinizde çok daha huzurlu ve rahat bir atmosferde yaşayarak tadını çıkarabilirsiniz. Örnek verebilecek olursak, uzun bitkileri pencere kenarındaki saksılara ya da gürültüyü en düşük seviyeye indirebileceğiniz diğer alanlara yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Yalnızca tek bir dekor unsuru ile çok daha rahat ve ferah bir ev ortamı sağlayabilirsiniz.

Belleği ve Odaklanma Düzeyini Artırır

Bitkiler ister ev ister ofis ortamından bahsediyor olun, insanların yapmak zorunda olduğu sorumluluğa odaklanmalarını sağlarlar. Michigan Üniversitesi, insanların bulunduğu ortamın bitkiler ile donatılmış olduklarında hafızalarında %20 oranında bir artış görüldüğü neticesine varan bir araştırma gerçekleştirdi. Ayrıyeten farklı öğrenme iyileşmelerinin olduğunun da farkına vardılar. Doğa ve doğanın unsurları beyni uyarır, böylelikle biliş ve performans düzeyinde artış meydana gelir. Tesisler çevredeyken, öğrenciler ve işçiler çok daha iyi performans sergiler ve daha kalitesi yüksek ve daha doğru işler yaparlar. Ev ve ofisinizin dekorasyonunu yaparken birkaç bitki kullandığınızdan ve masanızı bir pencerenin önüne konumlandırdığınızdan emin olmalısınız. Böylelikle size ilham verecek doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Görüldüğü üzere bitki yetiştirmek insan sağlığı ve hafızası için oldukça faydalıdır. Bulunduğunuz ortama bitkiler yerleştirerek daha pozitif bir hale bürünebilir ve eğer iş ortamındaysanız daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. Bitkilerin sizlere sağlayacağı faydalar saymakla bitmez. Bu güzelliklerden yararlanmak ve onlarla ilgilenmek sizin yararınıza olacaktır. Onlarla ilgilenirken hem bir hobi edinmiş olacak hem de aldığınız sonuçlar ile mutlu olacaksınız. Ayrıca bitkilerin yerleştirdikleri ortamı güzelleştirdiklerini unutmamak gerekir.