Bahçe Bakımında Vazgeçilmez El Aletleri

Düzenli ve randımanlı bahçelerin sırları, uygun vakitte gereken bakımı göstermekte yatmaktadır. Bahçe bakımını yapmak ise tecrübe kadar doğru bahçe ekipmanlarına sahip olmak ile de ilişkili olmaktadır. Bahçe el ekipmanları gerek işinizi kolay hale getirir gerek de vaktinizden tasarruf temin eder. Sizlere kalan vakitte de bahçelerinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Fakat bahçe aletleri fazla çeşit olduğundan dolayı nadiren tercih edeceğiniz, alan kaplayacak ve cebinizi zorlayacak çeşitleri de satın almanız olası bir durumdur. Bu sebep ile ilk olarak her yıl gereksinim duyacağınız, bahçelerinizin vazgeçilmezi el ekipmanlarının neler olduğunu bilmenizi öneririz. Peki, bahçelerin bakımları için gerekli olan alet ve ürünler hangileridir?

Bahçe Aletleri Tercih Rehberi

Cebinize uygun bir tercih yapmak tabii ki mühimdir, fakat unutmamanız gerekir ki bahçe işinde tercih edilen ekipmanlar uzun seneler sizler ile olacaktır. Bu sebep ile bazı kriterler için uygun alet çeşitlerini satın almanızda yarar vardır. Önem vermeniz gerekli olan hususlarsa aşağıdaki gibi olmaktadır:

·     Kürek-kazma gibi sapı olan bahçe ekipmanlarının hangi üründen elde edildiğine dikkat etmeniz gerekir. Ahşap, bilhassa da dişbudak dirençli bir ürün olmaktadır. Ömür boyu bir kullanım için seçiminizi çelikten yana yapmanız gerekmektedir. Fakat darbelere karşı dirençli olmadığından dolayı alüminyum veya plastik sapı olan bahçe ekipmanı satın almamanız gerekir.

·     Bahçe ekipmanlarını kolaylık ile kullanabilmek oldukça mühimdir. Yine de fazla ince veya ağır olduğu için işe yaramayan bir ekipman seçmemeniz gerekir. Mümkün ise bu ekipmanları satın almadan evvel elinize alarak test etmeniz gerekir.

·     Kırılabilme olasılıklarına karşı fazla parçalı el ekipmanlarının yerine daha az parçalı türleri seçmeniz gerekmektedir. Fakat jileti olan ekipmanların paslanma ve değişme gereksinimlerini göz önüne alarak ucu basit değiştirilebilen çeşitleri satın almalısınız.

·     Makas gibi ekipmanların yaylarında ya da menteşelerinde sürtünme veya direnç olmamasına özen göstermeniz gerekir.

Bahçe Düzenleme Ekipmanları

Çim biçme makineleri, sulama sistemleri gibi çok alan kaplayan veya fiyatı yüksek ürünlere yer vermeden bahçelerinizi düzenlemek için şu ürünleri tercih edebilirsiniz:

El Malası

El malaları; fide ekmek, yabani otları temizlemek, bitkilerin yerlerini değiştirmek ve ufak delikler açabilmek için tercih edilen çok gayeli bir bahçe ekipmanıdır. El malaları toprağı kazabilmek için sivri bir ucu ve el ile basit kavranması için büyük bir sapı vardır. Yani el malaları, toprak düzeyine eğilerek uygulanan bahçe işleri için tercih ediliyor.

Bahçelerinizde iki ayrı el malaları bulundurabilirsiniz. Ne de olsa el malaları çok alan kaplamayan ufak bahçe ekipmanları içerisinde yerini almaktadır. Bitkinizin yerini değiştirmek için geniş ağızlı malalar, yabani otları ayıklamak veya toprağı kazabilmek için de dar ve uzun ucu olan modelleri tercih edin.

Fide Ekme Aparatı

Sebze meyve fidenizi düzenli bir biçimde dikmek veya çiçek tohumunuzu konumlandırmak için bu aparata gereksiniminiz olabilir. Fide ekim ekipmanının uç kısmı dar olmaktadır ve genişleyerek uzamaktadır. 

Tırmık

Tırmıkların pek çok türü bulunmaktadır. Fakat bahçenizi değerlendirme biçiminize göre 2 temel tırmık çeşitleri içinden bir tercih yapabilirsiniz. Yaprak tırmıkları, üçgen ve hafif biçimli plastik veya çelikten uca sahip bir model olmaktadır. Bu tırmık çeşitleri ile dökülen ağaç yapraklarını çimi zarara uğratmadan toplayabilirsiniz.

Bir de ağız kısmı düz, çelikten elde edilen ve daha ağır bahçe tırmıkları bulunmaktadır. Bu tırmıklarsa havalandırılmış olan toprakların düzlenmesi, ufak taş ve bitkilerim toplanması veya toprağın biçimlendirilmesi için tercih ediliyor. Bu iki çeşidi sebebi ile tırmıklar gerek bahçe işleme ekipmanları gerek de temizleme ekipmanları içerisinde anılmaktadır.

Budama Makası

Çiçekler ile bezeli bahçeleriniz veya üzüm gibi özen ile kesilmesi gerekli olan meyveleriniz mevcut ise budama makasları en büyük destekçiniz olmaktadır. Budama makaslarının elinize iyice oturmuş olduğundan ve kolay kavrandığından emin olmanızda yarar vardır.

Çim Makası

Bahçe ekipmanları seti içinde sık sık göreceğiniz bir ürün de çim makaslarıdır. Çim makasları ismini taşısa da sınır çalılarını düzenleyebilmek için de tercih edilmektedir. Uzun bıçakları ve uzun tutma saplarının sayesinde geniş bir yeri düz hale getirmeye yardımcı olmaktadır.

Budama Testeresi

Budama testereleri daha çok meyve ağaçları veya kalın gövdeli süs ağaçlarını yer aldığı bahçeler için bir gereksinim olmaktadır. Elektriği olmayan bir bahçe ekipmanlarından bir tanesi olan budama testereleri, dal budama gibi uygulamalar için tercih ediliyor.

Eldiven

Bahçıvan ürünleri söylendiğinde ilk sırayı tabii ki eldivenler almaktadır. Eldivenler, ellerinizi yaralara ve darbelere karşı muhafaza eder. Suya dirençli, kol manşet kısmı uzun eldivenler seçerek elinizi daha iyi bir biçimde muhafaza edebilirsiniz.